Kettészakadt az ország: sokfelé már kifehéredett a táj, Budapesten megdőlt a szélrekord
A hétvégétől visszatérnek az éjszakai mínuszok is.
Szerintük közben a jelenleg 745 milliós Európa 2100-ra csaknem 600 millió lakosra zsugorodik majd.
Nyitókép: VICTOR de SCHWANBERG/SCIENCE PHO / VSC / Science Photo Library via AFP
A Föld lakosságszáma 2084-ig fog tetőzni mintegy 10,3 milliárd emberrel – ismertette csütörtökön az ENSZ a globális népességszámra vonatkozó prognózisát. Jelenleg valamivel több mint 8 milliárdan élnek a Földön a kétévente közölt előrejelzés szerint, amelynek adatai lényegében fedik a 2022-ben ismertetett adatokat. A prognózis szerint a jelenleg viszonylag gyors népességnövekedés évente mintegy 70 millió fővel 2050-től fog jelentősen lelassulni.
A tízmilliárdos küszöböt ugyan már 2061-ben el fogjuk érni, de a csúcsértéket majd csak 2084-ben, amit követően a népességnövekedés görbéje lassan el fog laposodni.
A világszervezet előrejelzése a jelenlegi születési, valamint halálozási arányszámokon alapulnak, így az elkövetkezendő jelentésekben, illetve a globális események tükrében tovább változhatnak. A jelentés szerint a legtöbb kontinens már most alig mutat népességnövekedést. A jelenleg 745 milliós Európa 2100-ra csaknem 600 millió lakosra zsugorodik majd. A legtöbb ember, 4,8 milliárd Ázsiában él, amely kontinens lakosságszáma még 30 évig fog emelkedni az előrejelzések szerint. A legnagyobb népességrobbanást Afrikában várják, ahol a mostani kétmilliárdról több mint három milliárdra nő a népesség 2100-ra.
Frank Swiaczny, a német népességkutató intézet szerint mindebben kulcsszerepet fog játszani a Szaharától délre eső térség, ahol a születési ráta jelenleg egy nőre eső 4,3 gyerek.
A modern ember története a jelenlegi tudomásunk szerint nagyjából 300 ezer éve indult a Homo sapiens feltünésével. Az egymilliárdos lakosságszámot az emberiség nem sokkal az 1800-as évet követően érte el. 1928-ban már kétmilliárdan éltek a Földön, innen alig 100 év kellett a mostani több mint nyolcmilliárd eléréséhez. Mindemellett az ugrás hétről nyolcmilliárdra már csak 11 évet igényelt.
(MTI)