Évtizedes harcok után Románia nyert Washingtonban
A kolozsvári eseményen olyan személyek beszéltek tapasztalataikról, akik közvetlenül is érintettek az ügyben.
Újra indulhat az évtizedeken át tartó környezetrombolás?
Nyitókép: IONUT IORDACHESCU / AFP
A Gabriel Resources, a Roșia Montană Gold Corporation (RMGC) többségi részvényese úgy döntött, hogy a 9 éve tartó washingtoni választottbírósági eljárásban Románia javára hozott döntés megsemmisítését kéri – írja a Maszol.ro a romániai Profit.ro portálra hivatkozva.
Az ügy előzménye, hogy
a vállalat több milliárd dolláros kártérítést követelt a román államtól a bányaprojekt meghiúsulása miatt, de a washingtoni választottbíróság elutasította a keresetét, és ehelyett úgy döntött, hogy közel 10 millió dollár perköltséget kell fizetnie a román államnak.
A román állam már megkezdte a Gabriel Resources kényszer-végrehajtását a Világbank beruházási viták rendezésének nemzetközi központjában (ICSID) a választottbírósági eljárás költségeinek behajtása érdekében. A vállalat az ICSID-egyezményben előírt megsemmisítési eljárás keretében kívánja megtámadni a választottbírósági döntést, és július 7-én vagy még azelőtt be fogja nyújtani a megsemmisítés iránti kérelmet.
A megsemmisítési eljárás nem a választottbírósági döntés érdemi fellebbezése, hanem egy olyan jogi folyamat, amely siker esetén érvényteleníti a választottbírósági határozatot és hatályon kívül helyezi a költségek megfizetésére vonatkozó végzést – írja a Profit.ro.
A Gabriel Resources emellett azt is tervezi, hogy fellebbez a bukaresti Altalajkincseket Felügyelő Országos Ügynökség (ANRM) döntése ellen, amely elutasította a vállalat kérelmét a Rosia Montana arany-ezüst ércbánya koncessziós engedélyének meghosszabbítására vonatkozóan.
Az engedélyt eredetileg 1999-ben adták ki, majd 2019-ben meghosszabbították, és a vállalat most további öt évvel, 2029-ig szerette volna meghosszabbítani.
A Gabriel Resources szerint az ANRM döntése a törvények és a beruházási jogok semmibevételéről tanúskodik, és politikai indíttatású, amely sérti az RMGC jogait a verespataki projekt fejlesztésére, és amelyet önkényesen és méltányos kompenzáció nélkül hoztak meg.
Mint ismert: április végén a Mining Watch Románia környezetvédelmi aktivistái a kolozsvári fellebbviteli bíróságtól kérték az RMGC bányászati engedélyének felfüggesztését, hogy végleg leállítsanak minden lehetséges kitermelést Verespatakon.
Az ügy előzményeiről ITT, a verespataki „magyar örökségről” pedig ITT írtunk.
Ezt is ajánljuk a témában
A kolozsvári eseményen olyan személyek beszéltek tapasztalataikról, akik közvetlenül is érintettek az ügyben.