Megúszta Románia: 7 milliárd dollár volt a tét a nagy Verespatak-perben
Az évek óta tartó per tétje Európa legnagyobb aranytartalékának kibányászási joga az erdélyi Verespatakon.
A román állam némi meglepetésre győzött a bányavállalat által indított perben, a rendkívül összetett folyamat jogi, politikai és civil oldalába a Mathias Corvinus Collegium kolozsvári központjában nyerhettek betekintést az érdeklődők a főszereplők beszámolói által
Nyitókép: MCC
A román állam nyert Washingtonban a bányaprojekt meghiúsulása miatt perelő vállalat ellen. Az egész országot megmozgató utcai tüntetések óta tíz év telt el, és Verespatak esete mára a civil összefogás, környezetvédelmi megmozdulás és bátor kiállás példája lett. A Mathias Corvinus Collegium (MCC) szervezésében az ügy kulcsszereplői beszélgettek a Kárpát-medence legjelentősebb tehetséggondozó intézményének kolozsvári központjában.
A Beruházási Viták Rendezésének Nemzetközi Központja (ICSID) márciusban döntött Románia javára a Gabriel Resources Ltd. vállalat által indított kártérítési perben. Mint megírtuk:
a bányászvállalat szerint a verespataki lelőhelyről 300 tonna arany és 1600 tonna ezüst nyerhető ki, de a nemesfémeket cianidos technológiával termelték volna ki, amit a hatalmas tiltakozások hatására a román kormány nem engedélyezett.
A kolozsvári eseményen olyan személyek beszéltek tapasztalataikról, akik közvetlenül is érintettek az ügyben: dr. Liviu-Marius Harosa ügyvéd, Korodi Attila volt környezetvédelmi miniszter és Tică Darie aktivista által a rendkívül összetett folyamat jogi, politikai és civil oldalába is betekinthettek az érdeklődők.
A korábbi miniszter hangsúlyozta, ha nem lettek volna a tüntetések, a verespataki beruházással foglalkozó különleges parlamenti bizottságot sem hozták volna létre 2013-ban. Az ügyvéd pedig arra emlékezett vissza, hogy két aktivista megkeresésére vállalta el, hogy ingyen képviseli az ügyet – előbb 2-3 perről volt szó, végül 54 lett belőle. Hozzátette:
a washingtoni győzelem váratlanul jött, hiszen az ICSID ügyeiben általában a befektetők nyernek az államokkal szemben,
az ügy lezárása pedig a teljes társadalom győzelmének tekinthető.
Ezt is ajánljuk a témában
Az évek óta tartó per tétje Európa legnagyobb aranytartalékának kibányászási joga az erdélyi Verespatakon.