Zelenszkij szerint 200 ezer európai katonára lesz szükség Ukrajnában a béke garantálására
Az ukrán elnök Davosban figyelmeztette az EU vezetőit, hogy erősítsék meg magukat, mert az amerikaiak távol lesznek, az oroszok pedig közel.
Andrij Jermak lehet az ukrán elit Richelieu bíborosa.
Nyitókép: STR / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Több ukrán tisztviselő is úgy nyilatkozott névtelenül a The Times című brit napilapnak, hogy Ukrajnában a legtöbb hatalom már régóta Volodimir Zelenszkij kabinetfőnökének, Andrij Jermaknak a kezében összpontosul – olyannyira, hogy szerintük de facto ő irányítja Ukrajnát. Az 52 éves férfit korábban „Zelenszkij jobbkezeként” és „Ukrajna valódi hatalmi brókereként” jellemezték. Kijevi tisztviselők most azt mondják, hogy ennél több lett belőle – jelentette a lap.
Jermak tekintélye meghaladta Ukrajna összes választott tisztségviselőjének tekintélyét, leszámítva az elnököt”.
A cikk szerzőjének nyilatkozó egyes források odáig mentek, hogy „de facto államfőnek” nevezték Jermakot.
Zelenszkij „nagy hibája volt, hogy ennyi hatalmat bízott Jermakra, aki egyértelműen megrészegült a hatalomtól”
– idézi a lap Darja Kalenjukot, a Korrupcióellenes Akcióközpont ügyvezető igazgatóját.
Katonai tisztviselők Jermakot hibáztatták Valerij Zaluzsnij tábornok februári menesztésének megszervezéséért is, mert a kabinetfőnök riválisának tekintette a tábornokot. Zelenszkij hivatalának szóvivője ezt tagadta, mondván, Zaluzsnijt nem menesztették, hanem előléptették nagykövetnek Nagy-Britanniába, „ami nagyfokú bizalmat jelez”.
A Jermak által vezetett elnöki hivatal szóvivője „propagandatámadásnak” minősített a kabinetfőnökkel szembeni minden kritikát.