Szijjártó Péter elindult a svájci békekonferenciára – és rögtön kemény kritikát fogalmazott meg
A külügyminiszter szerint mindenekelőtt a háborúzó feleket kellene közös tárgyalóasztalhoz ültetni.
Több tucat ország képviselője találkozott vasárnap a svájci békekonferencián. A résztvevők egyetértettek abban, hogy Kijevnek párbeszédet kell kezdenie Oroszországgal a háború befejezése érdekében, miközben határozottan támogatják Ukrajna függetlenségét és területi integritását.
Kép forrása: Sedat Suna/Getty Images
Több mint két évvel az orosz invázió után több mint 90 állam vezetői és magas rangú tisztviselői találkoztak Svájcban egy kétnapos csúcstalálkozón, amely az orosz — ukrán konfliktus megoldására irányult.
A záró közlemény hangsúlyozza, hogy a béke elérése érdekében párbeszéd szükséges a felek között, valamint 80 résztvevő állam (Magyarország is) és négy európai intézmény megerősítette Ukrajna területi integritása iránti elkötelezettséget. A nyilatkozat teljes hadifogoly-cserét és a deportált gyermekek visszatérését is sürgeti, írja a France24.
Azonban nem minden résztvevő támogatta a nyilatkozatot; többek között India, Szaúd-Arábia, Mexikó és az Egyesült Arab Emírségek sem szerepeltek a támogató államok listáján.
A szombati nyilatkozat után Volodimir Zelenszkij ukrán elnök reményét fejezte ki, hogy nemzetközi egyetértést sikerül elérni egy olyan javaslat körül, amelyet végül Moszkvának is bemutathat a háború befejezése érdekében.
A csúcstalálkozót Oroszország és Kína is kihagyta; Putyin a béketárgyalások feltételének az ukrán fél kapitulációját tekinti, valamint azt, hogy teljesen vonuljanak ki az ukránok az ország keleti és déli részéről.
Ezt is ajánljuk a témában
A külügyminiszter szerint mindenekelőtt a háborúzó feleket kellene közös tárgyalóasztalhoz ültetni.
A Bloomberg úgy értékeli a találkozót, Zelenszkij számos kulcsfontosságú, globális délhez tartozó partnert nem tudott megnyerni magának, amely csökkenti a csúcstalálkozó eredményének jelentőségét.
A békekonferencián Magyarországot Szijjártó Péter képviselte, aki elmondta, közvetítőként fog fellépni Ukrajna és Oroszország között a béke megteremtése érdekében.
Ezt is ajánljuk a témában
Kiemelte: Magyarország gyakorlatilag az utolsó európai ország, amely nem szakította meg a kommunikációt Oroszországgal.
Senkinek sincs joga agresszív háborút folytatni szomszédja ellen, és aláásni az ENSZ Alapokmányának egyik alapelvét: a területi integritást. Senki sem fenyegethet nukleáris fegyverekkel, nem áshatja alá a világ és a régiók élelmiszer-, energia- vagy egyéb biztonságát”
— mondta a békecsúcson Volodimir Zelenszkij.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Viktor Medvedcsuk szerint az ukrán elnök kompromisszumképtelensége csak súlyosbítja Kijev helyzetét.
Saját honfitársaikat küldik minden eszközzel a halálba az ukrán toborzók. Gyomorforgató jelenetek.
Az ukránok több millió órányi drónfelvétel segítségével tanítanák be a mesterséges intelligenciát, hogy segítse őket a harctéren.