Meglepőt húztak az oroszok: új megközelítést javasoltak az ukrajnai rendezésre

Az orosz külügyminisztérium közlése szerint a találkozón Szergej Lavrov „érdemi és őszinte eszmecserét folytatott” Ukrajna, Irán és Szíria helyzetéről Marco Rubióval.

Az utóbbi években kibontakozó konfliktus nem csupán két globális gazdasági szuperhatalom közötti versengés, hanem stratégiai jelentőségű küzdelem is a technológiai fölényért és a globális befolyás megszerzéséért.
Nyitóképen: Joe Biden amerikai és Hszi Csin-ping kínai elnök 2023-ban San Franciscóban. Fotó: AFP / Brendan Smialowski
Az Egyesült Államok és Kína közötti gazdasági és technológiai feszültségek egyre inkább a világ figyelmének középpontjába kerülnek. A két hatalom közötti hibrid hadviselés kiterjed az ipari politikára, a kereskedelmi gyakorlatra, valamint a technológiai innovációk kontrolljára és védelmére.
Az ipari és technológiai szektorok versenye az egyik fókuszpontnak számít, a két ország nagy erőfeszítéseket tesz az új generációs technológiák, mint például az 5G-hálózatok, a mesterséges intelligencia és a kvantumtechnológia fejlesztésére. Emellett az ipari szellemi tulajdon védelmére és a kereskedelmi egyensúly fenntartására is kihat a két hatalom versengése.