Jobboldali nagykoalíció kell az Európai Parlamentben! – Santiago Abascal a Mandinernek
„Most megtörhetjük az együttműködést a baloldal és a gyenge jobboldaliak között” – mondja a spanyol politikus, akit a CPAC Hungary-n kérdeztünk.
A szavazóik számát tekintve történelmi veszteséget szenvedtek el a kommunista és a zöld pártok, amelyek eddig a Hamász két fő szövetségesének számítottak Brüsszelben.
Nyitókép: Palesztin tüntető Barcelonában /Albert Llop / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Az Európai Koalíció Izraelért (European Coalition for Israel) nevű szervezet szerint Európa három legantiszemitább pártja mind spanyol, ezek a: Sumar, Izquierda Unida, és a Podemos. A három párt nyíltan kommunista, és 2018 óta mindegyiküknek ült minisztere a szocialista Pedro Sánchez kabinetjében – írta a Tablet magazinban Itxu Díaz spanyol újságíró.
A három szélsőbaloldali párt súlyos vereséget szenvedett el az Európai Parlamenti választásokon.
Díaz megjegyzi: a pártok a kampányuk jelentős részét azzal töltötték, hogy a Hamászt támogatták és Izraelt támadták. „A nacionalista Vox párt kivételével, amelynek vezetője, Santiago Abascal május végén találkozott Benjamin Netanjahuval, hogy kifejezze támogatását, a főbb spanyol pártok egyike sem tette Izraelt választási kampányának részévé” – olvasható a cikkben.
Ezt is ajánljuk a témában
„Most megtörhetjük az együttműködést a baloldal és a gyenge jobboldaliak között” – mondja a spanyol politikus, akit a CPAC Hungary-n kérdeztünk.
Nem csak a spanyol szélsőbal szenvedett csúfos vereséget, a portugál kommunisták is elvesztették képviselőik felét. A párt október 7. után egy nappal már Izraelt hibáztatták a Hamász barbár támadásáért.
A választás vesztesei között ott voltak a szlovén szociáldemokraták, akiknek a vezetője elérte, hogy országának kormánya elismerje a palesztin államot.
Franciaországban a zöldek, akik azzal vádolták Izraelt, hogy „megszegi a nemzetközi jogot” a 10 képviselőjükből 5-öt vesztettek.
Szintén alul teljesített Pedro Sánchez spanyol miniszterelnök pártja a PSOE, amely jóváhagyta a palesztin állam elismerését, annak ellenére, hogy a spanyolok többsége nem támogatta ezt.
Itxu Díaz megjegyzi: ezzel szemben Izrael legnagyobb támogatói jól szerepeltek.
A szerző példaként sorolja fel a Fideszt, amely megnyerte a magyarországi választást, a spanyol Vox-ot, amely megduplázta képviselői számát.
A hét EP pártcsalád közül a Meloni vezette Európai Konzervatívok és Reformisták, valamint a Le Pen vezette Identitás és Demokrácia csoport is jól szerepelt. A két párt tagjainak 85 százalék támogatja Izraelt, míg a Néppárt 60 százaléka pozitív a zsidó állammal. A legtöbb európai ország kampányának nem volt része Izrael, de a Parlamentnek rendszeresen állást kell foglalnia a konfliktussal kapcsolatban – írja Díaz.
„Eddig három irányzat létezett egymás mellett az EU-ban: az Európai Néppárt konzervatívjainak mérsékelt Izrael-támogatása, Giorgia Meloni, Orbán és más vezetők rendíthetetlen támogatása, valamint a kommunista blokkok, a zöldek és a baloldal egyre növekvő része által a palesztinok és így a Hamász támogatása” – írja a szerző.
A cikk szerint ugyan jelenleg úgy néz ki a Néppárt továbbra is a szocialistákkal marad koalícióban, de sokkal több Izrael-barát, gyakran szélsőjobboldalinak bélyegzett képviselő került be az Európai Parlamentbe.
A szerző szerint mindez esélyt adhat arra, hogy az Európai Unió javítsa a kapcsolatait Izraellel, s talán jobban támogassa a zsidó állam Hamász elleni küzdelmét.
„Az Izrael-barát pártok számának e figyelemre méltó növekedésénél is fontosabb, hogy a kommunista és a környezetvédő pártok, amelyek eddig a Hamász terrorizmus két fő szövetségesének számítottak Brüsszelben, történelmi veszteséget szenvedtek el szavazóik számát tekintve” – írja szerző.
A teljes írás itt olvasható.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába minden könyörgés, jogi és politikai trükk.