Bevásároltak a románok: amerikai lopakodók fognak járőrözni a Kárpátokban
32 darab ötödik generációs F–35-ös harci repülőgép érkezik a szomszédos országba.
A németországi Ramsteint is előzi méretében a komplexum.
Nyitókép: Daniel MIHAILESCU / AFP
Hat RAF Eurofighter Typhoon áll a gurulóúton, kettőnek már zúgnak a hajtóművei, miközben a földi személyzet sietve végzi az utolsó simításokat a felszállás előtt – írja beszámolójában a BBC. A távolban porfelhő emelkedik a nyári hőségben a második kifutópálya építési területén, amely 3,5 km hosszú lesz. A forró északi szél rázza az új és a régi hangárokat.
A Mihai Kogălniceanu (MK) légibázis a közeli faluról kapta a nevét, amely egy 19. századi román liberális politikus nevét viseli. Ez a porfészek lesz a helyszíne Európa legnagyobb NATO bázisának, amely még a németországi Ramsteinnél is nagyobb.
Vlagyimir Putyin orosz elnök azzal indokolta ukrajnai háborúját, hogy a NATO egyre közelebb kerül Oroszország európai határához. Az inváziójára válaszul a NATO sakktábláján újabb bábuk kerültek előre.
„Korábban azért voltunk itt, hogy elrettentsük az oroszokat az agressziótól. Most inkább azért, hogy megnyugtassuk a többi NATO-országot, mint például Romániát, hogy itt vagyunk, és hajlandóak vagyunk megvédeni őket” – nyilatkozta egy, a légibázison szolgáló NATO pilóta.
Esténként a támaszponton azt figyelik, ahogy a radar képernyőin kibontakozik a háború a szomszédos Ukrajnában.
Miközben a NATO vadászgépek elkerülik a szükségtelen találkozásokat az oroszokkal, két ismert incidens történt a Fekete-tenger felett. 2022 szeptemberében egy orosz pilóta félreértett egy parancsot a földi irányítástól, és majdnem lelőtt egy brit hírszerző repülőgépet, amelynek legénysége akár 30 fő is lehetett.
2023 márciusában meg egy amerikai MQ-9 Reaper drón, amelyet Romániából irányítottak, szándékosan hozott le egy orosz SU-27 „Flanker” vadászgépet a nemzetközi vizek felett.
Az MK bázison a mindennapi élet, mindezek ellenére, többnyire nyugodt. A bázis parancsnoka, Nicolae Cretu irodája előtt a sirályok és a varjak zajosan szüretelik a sorban álló cseresznyefákat.
Az irodájában Scott Delay, az Amerikai Hadsereg Támogatásának – Fekete-tenger logisztikai vezetője tervezi a jelenleg 1840 amerikai személyzet ellátását.
„Igyekszünk otthonos érzést nyújtani nekik, amíg itt vannak. Tehát ez igazából nem különbözik bármelyik közösségtől. Csak egy kerítés veszi őket körül. Illetve egy dolog, amihez az amerikai katonák nehezen szoknak hozzá, mondja, hogy az interneten rendelt termékek szállítási ideje Romániában hetekig is eltarthat.”