Ne az fizesse meg a gazdagok röpködését, aki repülőt még csak az égen úszva látott!
A klímaválság idején aligha kérdéses, hogy csökkenteni kell a károsanyag-kibocsátást.
Új értelmet nyert a „testes bor” kifejezés.
Nyitókép illusztráció. Fotó: Shutterstock
Egy nemrég megjelent tanulmány szerint vannak, akik szó szerint értelmezték hajdan a „testes bor” kifejezést: mint kiderült a legrégebbi, folyékony állapotban megőrzött borban egy különös összetevőt találtak: emberi maradványokat – olvasható a Journal of Archaeological Science folyóiratban.
Az alkoholos nedű időszámításunk előttről származik, és
kimutatható benne egy különleges összetevő is: egy férfi maradványa.
A lap idézte José Rafael Ruiz Arrebola-t, a Córdobai Egyetem vegyészét is, aki kijelentette, „ez volt az első alkalom, hogy ilyesmit fedeztek fel”.
Hozzátették, a borra egyébként véletlenül bukkant rá egy család 2019-ben, akik az otthonukat újították fel a spanyolországi Carmonában. Egy kétezer éves római sírt fedeztek fel, amely „igazi kincsesbányának” bizonyult.
Az urnában a csontmaradványok mellett a kétarcú istent, Janust ábrázoló aranygyűrű is lapult, illetve mintegy ötliternyi folyadék.
A szakértő úgy fogalmazott, nem számítottak arra, hogy mindezt megtalálják benne, mivel addig az összes urnában csak emberi maradványokat és különféle, temetkezéshez kapcsolódó tárgyakat találtak. A vegyész hozzátette, csak a későbbi pH-teszt mutatta ki, hogy az említett folyadék bor volt,
feltehetően fehér bor, amely feltehetően elszíneződött az évek alatt.
Majd kiemelte, a vizsgálatok során biomarkereket kerestek, amik olyan kémiai vegyületek, amelyek egyértelműen megmondják, mi az adott anyag.
A tanulmányban foglaltak szerint a Carmonában talált ital meg is döntötte a rekordot – amit előtte egy idő számításunk előtti 4. századból származó bor tartott, amelyet szintén egy római sírban találtak meg 1867-ben Németországban –, így már ez a legrégebbi, folyékony állapotban megőrzött bor a világon.
A tudományos folyóiratban felidézték, hogy rómaiak gyakran temették el a halottaikat úgy, hogy különböző tárgyakat helyeztek melléjük, köztük parfümöt vagy fehérbort, mivel úgy tartották, hogy
csak a test hal meg, de a lélek tovább él.
Bár a kutatók kihangsúlyozták, a megtalált bor számunkra is fogyasztható lenne, mivel a mikrobiológiai elemzés szerint nem mérgező, mégis fenntartásokkal kezelendő, mivel kétezer évet töltött a föld alatt emberi maradványok társaságában.