Megszívták? Súlyos büntetésre számíthat a német kormány a Magyarországnak is fájó döntés miatt
A szakértő attól tart, hogy Németország befolyásos tagállamként kivédhetetlen nyomást gyakorol majd az EU-s intézményekre.
A rendvédelmi szervek mellett a többi uniós tagállamnak is plusz terheket jelenthet a németországi marihuána-legalizáció, amit a Zöldek erőszakoltak ki a kormánypárti koalícióban maradásért cserébe.
Nyitókép: AFP/Michael Kappeler
A marihuána legalizációja súlyos terhet jelent Németországnak, ám hosszú távon Magyarországra is veszélyt jelenthet – ez derül ki a Drogkutató Intézet legfrissebb átfogó tanulmányából.
Téglásy Kristóf stratégiai igazgató felhívta a figyelmet, hogy többször volt kísérlet Németországban a legalizáció bevezetésére, de ennek a társadalom mindig ellenállt.
Most sem a teljes egyetértés eredményezte a döntést, hanem az Olaf Scholz vezetésével felálló hárompárti kormánykoalíció egyik ígéretének betartása – mindenáron. A Zöldek ugyanis csak ezzel a feltétellel maradtak a koalícióban, ráadásul folyamatosan sürgették is a törvény megalkotását.
A tanulmány felidézi, a német rendőrök szerint az pluszterheket jelent majd, és ironikusan megjegyezték, remélik, hogy a szövetségi egészségügyi minisztérium nem várja majd el tőlük, hogy vonalzóval mérjék meg a 200 méteres távolságot az iskolák és a marihuánát fogyasztók között. Ráadásul a rendvédelmi szerveknek a maximálisan tartható mennyiség és a THC-tartalom mérésére alkalmas eszközük sincs az utcán.
A Drogkutató Intézet korábban részletes elemzést készített a várható gazdasági hatásokról, amely világosan kimutatta: nemhogy plusz bevételt, de komoly gazdasági károkat is okozhat a legalizáció, aminek az árát akár a német állampolgárok fizethetik ki a megemelt adók formájában.
Téglásy Kristóf megjegyezte, a német turisták Magyarországra érkezése és Németország vezérszerepe az EU-ban azt jelenti, hogy hazánkra nézve is veszélyes ez a folyamat.
Ezt is ajánljuk a témában
A szakértő attól tart, hogy Németország befolyásos tagállamként kivédhetetlen nyomást gyakorol majd az EU-s intézményekre.