A japán vállalatvezetők újabb, 150-200 millió eurónyi beruházási szándékról számoltak be a miniszterne.
Nyitókép: Szijjártó Péter Facebook-oldala
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter a közösségi oldalán számolt be arról, hogy kedden Japánba utazott, ahol több, sikeres tárgyalást is lebonyolított.
Elmondta, hogy a Magyarországon beruházó japán vállalatok vezetői után a japán kormány három fontos képviselőjével is egyeztetéseket folytatott.
Szijjártó úgy fogalmazott, hogy „Japán jelentőségét túlhangsúlyozni nem lehet. G7-es ország, a világ harmadik-negyedik legnagyobb gazdaságával rendelkezik. Kihatása a világgazdaságra rendkívüli mértékű, ezért az olyan exportorientált, nyitott gazdasággal rendelkező országok számára, mint Magyarország a Japánnal való együttműködés kiemelt jelentőségű” – hangzott el.
A miniszter arról is beszélt, jó hír, hogy tavaly is rekordot döntött a Japánba irányuló magyar export, és tavaly először meghaladtuk az egymilliárd dollár értékű kivitelt.
Szijjártó ismertette azt is, hogy
japán vállalkozások a 10. legnagyobb közösséget alkotják Magyarországon, mintegy 50 ezer munkahelyet tartanak fenn.
A tárcavezető ezután jelentette be, hogy a vállalatvezetőkkel folytatott tárgyalások során az érintettek nagyjából 150-200 millió eurónyi beruházási szándékról számoltak be az autóipar, az elektronika és az élelmiszeripar terén – húzta alá.
Majd azzal folytatta,
nukleáris megállapodás jött létre Magyarország és Japán között,
a két ország ennek alapján együtt fog működni egyebek mellett a kis teljesítményű és helyigényű atomreaktorok technológiai fejlesztésében is.
„Ez ugyanis a legbiztonságosabb, legolcsóbb, legkiszámíthatóbb és legkörnyezetbarátabb módja a nagy mennyiségű villamosenergia-előállításnak, (...) amely feltétlen szükséges gazdaságaink növekedéséhez az elkövetkezendő időszakban” – mutatott rá.
Fontos előre lépésnek minősítette, hogy Magyarország és Japán együtt fog működni a meglévő blokkok élettartamának meghosszabbítása terén is, aminek az előkészítése már zajlik hazánkban a paksi erőmű már működő reaktorai esetében
Leszögezte, hogy ez elengedhetetlenül szükséges a versenyképesség fenntartása, illetve Magyarország esetén a rezsicsökkentés vívmányainak megőrzése szempontjából is.
„Ugyanígy együtt fogunk működni a kis teljesítményű, kis helyigényű nukleáris reaktorok technológiai fejlesztésében. Ez forradalmi változást hozhat a világ energiaiparában” – jelentette ki.
„És ha sikerül véglegesíteni azokat a technológiákat, amelyek nyomán kis helyigényű, kis teljesítményű nukleáris reaktorokat lehet építeni és rákapcsolni a hálózatra, akkor Magyarország mindenféleképpen érdekelt lesz ennek a technológiának az alkalmazásában” – tette hozzá.
Szijjártó Péter arra is kitért, hogy kétoldalú vízügyi együttműködési megállapodást írtak alá, amelynek célja, hogy a szektor rendkívül fejlett hazai szereplői meg tudjanak jelenni a japán piacon, továbbá hogy Magyarország is profitálhasson a területen felhalmozott japán tapasztalatokból.
„Mind Japán, mind Magyarország esetében alapvető cél a környezetet kímélő, azonban a gazdaság és különösen a mezőgazdaság működését megkönnyítő, hatékonnyá tévő vízgazdálkodás. Az e területen fontos technológiák pedig most kiemelt részét fogják képezni az együttműködésünknek” – tudatta.
A teljes bejelentést alább tekintheti meg:
(MTI)