Nyitókép: Dan Kitwood / Getty Images
Gyülnek a viharfelhők Rishi Sunak feje felett. Nem elég, hogy a hétvégén a rivális Munkáspárt soraiba ült át egyik képviselője, de sajtóhírek szerint amennyiben a heti önkormányzati választáson pártja rosszul szerepel, könnyen újabb palotaforradalmat szervezhetnek a brit kormánypártban a leváltása érdekében – írta meg az Infostart.
Hatalmas sikerként könyvelte el a baloldali Munkáspárt, hogy a konzervatív kormánypárt egyik képviselője átállt az ellenzék soraiba a hétvégén. Dan Poulter, aki pszichiáter főorvosként dolgozik, elmondása szerint nem ideológiai okokból, hanem az egészségügyi rendszer miatti elégedetlensége indokolta a döntést, amely nem a legjobbkor jött Rishi Sunak számára.
Az olyan konzervatív képviselők, akik már korábban is megpróbálták leváltani a miniszterelnöküket úgy vélik, hogy Dan Poulter átállása világosan mutatja, milyen állapotban van a jelenlegi brit konzervatív kormányzás. Boris Johnson 2019-es győzelme után a konzervatívoknak még 80 mandátumos többségük volt.
Sajtóértesülések szerint már kész a terv Sunak kiszorítására. Erre már akkor sor kerülhet, amint közzéteszik az önkormányzati választási eredményeket, amelyek ha nem leszek fényesek a konzervatívok számára, az könnyen Sunak székébe kerülhet.
Sunak előre menekülne
Egyes kommentátorok azt kezdték el spekulálni, hogy Sunak a nyárra előre hozhatja az őszre tervezett parlamenti választásokat a veszély elhárítása érdekében. A „lázadók” eközben – mint mindig – azon munkálkodnak, hogy a párt 52 vezető képviselője bizalmatlansági indítványt nyújtson be a pártvezető miniszterelnökkel szemben.
A felmérésekből és a fókuszcsoportos kutatásokból az derül ki, hogy semmi sem számít, amit Rishi csinál. Nem a politika számít, hanem a hírvivő. Az emberek egyszerűen nem szeretik ezt a fickót
– fogalmazott egyik képviselő.
Sunak sorsát tehát nagyban befolyásolhatja, hogy a konzervatívok melyik nagyvárost nyerik vagy veszítik el a héten tartott önkormányzati választásokon. A miniszterelnök pengeélen táncol, azonban az mégis mellette szól, hogy a legtöbb konzervatív képviselő szerint nincs elegendő számú „belső ellenzéki”, és jelenleg nincs megfelelő alternatíva sem vele szemben.
***