Nyitókép: Mandiner/Földházi Árpád
Szalai Kálmán, a Tett és Védelem Alapítvány vezetője volt Hír TV Napi aktuális című műsorának a vendége, akitől a műsorvezető, Velkovics Vilmos azt kérdezte, mennyire reális május végén, hogy a gázai háború gerjesztette, Izrael-ellenes hangulattal magyarázzák az Európában és Amerikában elszabaduló zsidó ellenességet.
„Évek óta látjuk azt, hogy a közösségi médiafelületeken, illetve egyes szubkultúrákban, hogy
az Izraelben vagy a Közel-Keleten történt események nagy mértékben fellángoltatják és fűtik az indulatokat.
Az antiszemita cselekmények akkor növekedtek Franciaországban, Németországban vagy Nyugat-Európa más országaiban, amikor Izraelt érintő konfliktus volt” – idézte fel Szalai.
Majd azzal folytatta, hogy az elmúlt hét hónapban látták annak a dinamikáját napról napra, hétről hétre, hogy Európában és Amerikában az az értelmiségi, véleményformáló közeg – amely főként az egyetemista körökhöz köthető – „egyre hangosabban és erőteljesebben fűtötték ezeket az indulatokat”.
Arra a kérdésre, hogy ezek az indulatok honnan származnak, az alapítványi vezető azt válaszolta, hogy a közösségi média monitorozása azt mutatja, hogy
a szélsőbal összekapcsolódva a radikális muszlim közösségekkel a fő eredője, a fő forrása ezeknek az indulatoknak.
S az egyetemi, értelmiségi közegben elnyomók és elnyomottak dichotómia (kettősség – a szerk.) értelezett világmagyarázatnak a része. (...) A szélsőjobb ugyanakkor nagyon marginális szerepet töltött be. Arról nem is beszélve, hogy a jobboldali és radikális jobboldali pártok Nyugat-Európában inkább gesztusokat igyekeznek Izrael felé tenni”.