A CNN-nél teljesen fel vannak háborodva Putyin rakétáján (VIDEÓ)
Az elrettentés hidegháborús doktrínájától jócskán eltér, amit a ballisztikus rakétával Oroszország elkövetett – írják.
„Putyin mindkét szemét” a kis svéd szigetre vetette, közölte aggódva a pár hónapja NATO-tag svéd hadsereg parancsnoka.
Nyitókép: Koya Ozeki/AFP
Vlagyimir Putyin orosz elnök szemet vetett a svéd Gotland szigetére – jelentette ki Micael Bydén svéd védelmi miniszter. Gotland, Svédország legnagyobb szigete, amely stratégiailag a Balti-tenger közepén – Stockholm és az orosz kalinyingrádi exklávé között – helyezkedik el.
Az orosz védelmi minisztérium kedden bejelentette, hogy tervbe vette az ország felségvizeinek kiterjesztését a Balti-tengeren, a Litvániával és Finnországgal közös tengeri határ közelében, ami nemzetközi aggodalmat váltott ki.
„Biztos vagyok benne, hogy Putyin mindkét szeme Gotlandon van. Putyin célja a Balti-tenger ellenőrzése” – mondta Bydén, a svéd fegyveres erők legfelsőbb parancsnoka. Majd így folytatta: „ha Oroszország átvenné az irányítást és lezárná a Balti-tengert, az óriási hatással lenne az életünkre – Svédországban és a Balti-tengerrel határos többi országban. Ezt nem engedhetjük meg.
A Balti-tenger nem válhat Putyin játszóterévé, ahol rettegésben tartja a NATO-tagokat.”
Egyre gyakrabban tűnnek fel orosz tartályhajók Svédország kizárólagos gazdasági övezetében, Gotland keleti partjainál. Állítólag létezik egy 1400 hajóból álló flotta, amely az orosz olajexportőröket szolgálja ki. A múlt hónapban Svédország közölte, hogy az Európai Bizottság a következő szankciós csomagjában megvizsgálja, miként lehetne kezelni az orosz „árnyékolajflottát”.
Először 2005-ben demilitarizálták, majd Svédország 2016-ban újra állandó csapatokat telepített Gotlandra, miután 2014-ben Oroszország annektálta a Krím-félszigetet.
Svédország márciusban a NATO legújabb tagja is lett – vagyis rá is vonatkozik a szövetség 5. cikke szerinti garancia, amely szerint minden más tag egymás védelmére kel, ha megtámadják őket. „Ha Putyin megszállja Gotlandot, akkor a tengerről fenyegetheti a NATO-országokat. Ez a béke és a stabilitás végét jelentené az északi és balti térségben” – zárta nyilatkozatát Bydén.