Lelőtték a rendőrök a zsinagógát gyújtogató terroristát Franciaországban
Az elkövető késsel volt felfegyverkezve.
A jólét sokkal nagyobb, a demokratikus gondolkodás sokkal erősebb, mint akkoriban, de a párhuzamok még mindig aggasztóak – írja a Der Standard.
Nyitókép: A Burgtheater 1931. május elsején / Fotó: Albert Hilscher /APA-PictureDesk via AFP)
Nyugtalanító párhuzamokat lát a Der Standard újságírója napjaink eseményei és a II. világháborút megelőző évek eseményei között. Mint írja, politikusokat fizikai támadások érnek az utcán, jobboldalról és baloldalról is fenyegetik őket, neonáci hátterű fiatalok csapatai grasszálnak és tartják félelemben a kelet-németországi városokat, Franciaországban a rendőrök lelőnek egy férfit, aki megpróbált felgyújtani egy zsinagógát, Szlovákiában megpróbálják meggyilkolni a miniszterelnököt.
Ezt is ajánljuk a témában
Az elkövető késsel volt felfegyverkezve.
A szerző szerint az erőszakot néha őrült, magányos farkas elkövetők, néha szervezett csoportok hajtják végre. Egyetemeket foglalnak el diákok antiszemita jelszavakat skandálva.
A közép-kelet-európai országok, mint
Magyarország, Szlovákia, Szerbia és talán Horvátország is az autoriter rendszerek felé sodródnak.
A kontinensen keleten egy diktátor vezette, felfegyverzett szuperhatalom be akarja olvasztani a szomszédait. A szélsőjobboldal még a régi nyugati demokráciákban is megerősödött, már a korábban liberális Hollandiában is hatalmon van.
Kapcsolódó vélemény
Elnyomásban élni annyit jelent, hogy elhisszük: az Antifa „jót” akar.
A 2024-es Európa sok tekintetben emlékeztet az 1924-es, vagy inkább az 1934-es Európára:
egy elbizonytalanodott kontinens, amely belülről és kívülről egyaránt antidemokratikus erők támadása alatt áll.
A körülmények mások, mint 100 vagy 90 évvel ezelőtt. A jólét sokkal nagyobb, a demokratikus gondolkodás sokkal erősebb, mint akkoriban, de a párhuzamok még mindig aggasztóak. „Ébredj, mielőtt besötétedik” – írták egykor a bécsi Burgtheater falára, és ez most is megszívelendő – írja a szerző.
Ezt is ajánljuk a témában
Egyetlen pártkommüniké, poszt vagy publicisztika olvasója sem gondolhatja, hogy személyes nyomorúságának okozója egy konkrét politikus. Kohán Mátyás írása.