Történelmi vereség vár a rendszerpártokra
Christian Hafeneckert, az Osztrák Szabadságpárt parlamenti képviselőjét az ősszel esedékes törvényhozási választásról kérdeztük.
Milyen stratégiával futnak neki a sikerrel kecsegtető parlamenti választásnak?
A stratégia ez: annyira erőssé válni, amennyire csak lehet. A felmérések szerint 30 százalék körül van a támogatottságunk, és növekszik. Az EP-választáson is szeretnénk ezt megerősíteni. A választási kampány már zajlik, a rendszerpártok összefogtak ellenünk, el akarják lehetetleníteni Herbert Kickl kancellári esélyeit. De nem fog nekik sikerülni, minden ellenünk indított támadásuk őket gyengíti. A kampányban hangsúlyozzuk: az egyetlen koalíciós partnerünk az osztrák lakosság. Az utóbbi években azért biztosították bizalmukról annyival többen az FPÖ-t, mert mi voltunk az egyetlenek, akik felléptünk a koronavírus-
járvány miatti korlátozó politika ellen, továbbá mert a katonailag semleges Ausztriában mi hangsúlyozzuk egyedül az ukrajnai háború kapcsán a semlegességet. Nem tudunk egyetérteni az Európában terjedő, a háború folytatását szorgalmazó nézetekkel, béketárgyalásokra van szükség. Be kell fejezni az értelmetlen vérontást!
Abszolút többséget várhatóan nem fognak szerezni, mi a helyzet a lehetséges koalíciós társakkal?
Ez érdekes kérdés. A többi párt jelenleg kizárja a koalíciót a Herbert Kickl vezette FPÖ-vel. Nem vagyunk azonban nyugtalanok. A választás után mind az Osztrák Néppárt, mind az Osztrák Szociáldemokrata Párt vezetése távozni fog, miután mindkét formációra történelmi vereség vár, a világháború utáni legrosszabb eredmény. Ha pedig új vezetés lesz náluk, akkor újra lehet majd értékelni a koalíciós kérdést.
Igen ám, de mi van, ha az ÖVP és az SPÖ összeáll az FPÖ-vel szemben?
Van egy olyan sejtésünk is, hogy az Osztrák Néppárt megpróbál egy hármas koalíciót létrehozni ellenünk a szocialistákkal és a liberális NEOS párttal, megakadályozva Herbert Kickl kancellárságát. Ezzel viszont van két probléma: egyrészt ha elérjük a 33 százalékot, akkor az ellenfeleknek nem lesz alkotmányozó többségük, másrészt a hármas koalíciók instabilak, ez látszik Németországban is. Ha alakulna is ilyen hármas koalíció, az egy-két évet tudna kibírni, aztán jönne egy új választás – és itt az a kérdés, mi várna akkor az ÖVP-re. Konzervatív pártnak mondja magát, és aztán két szélsőbaloldali párttal kormányozna? Olyan sors várna rá, mint az olasz kereszténydemokratákra, akik addig voltak évtizedekig hatalomban, amíg az arroganciájuk és a korrupciójuk miatt végül megsemmisültek.
Mi a véleményük erről a választóknak?
A kancellárság kérdése kapcsán Herbert Kickl némileg népszerűbb az FPÖ-nél is, így a rendszerpártok csak erőből és trükkök sorával tudnák keresztülvinni azt, hogy a pártunk és Kickl ne kerüljön hatalomra a győzelme után. Alexander Van der Bellen államfő már azon gondolkodik, hogy a választás után inkább egy szakértői kormánynak adna megbízást. Lehet, hogy ezt akarják a rendszer emberei, de kérdés, mit mondanának erre a választók.
És mit mond az FPÖ a választóknak, mivel kampányolnak?
Először is a bevándorlás a témánk: népességcsere zajlik, látszik a városokban. Vannak környékek, ahol már nem lehet német szót hallani, vannak iskolai osztályok, ahol kizárólag nem német anyanyelvű diákok ülnek. Kezelni kell a bevándorlási helyzetet. A másik nagy probléma az elszabadult infláció: a lakosságnak egyre nagyobbak a terhei. Erre rakódik az ökoőrület, az ökokommunizmus. Beszélnünk kell a járvány miatti korlátozások pénzügyi és gazdasági következményeiről is. A közszolgálati ORF egy FPÖ elleni propagandaadóvá vált, amit minden osztrák állampolgárnak finanszíroznia kell. És az infrastruktúra fejlesztését nem is említettük eddig. Az ÖVP és a vele kormányzó Zöldek számos ígéretét megszegte: el kell számoltatni őket, és eközben vissza kell hozni a normalitást Ausztriába.