Putyin figyelmeztette a Nyugatot: nem engedhetik Ukrajnának, hogy nyugati rakétákkal támadja Oroszországot
Az orosz elnök szerint a NATO európai tagjai tűzzel játszanak.
A francia elnök arra biztatta Kijev európai szövetségeseit, hogy engedjék már meg az ukránoknak, hogy oroszországi katonai létesítményeket támadjanak.
Nyitókép: AFP/Amaury Cornu/Hans Lucas
Emmanuel Macron francia elnök kedden kijelentette, hogy Kijevnek „képesnek kell lennie arra”, hogy megtámadhasson oroszországi célpontokat – számolt be róla az Euractiv.
Macron az Olaf Scholz német kancellárral közös sajtótájékoztatón beszélt a témáról. Az elnök újfent megismételte eléggé ellentmondásos álláspontját, miszerint Franciaország Ukrajnával kapcsolatos doktrínája változatlan:
Támogatjuk Ukrajnát abban, hogy ellenálljon és megvédje határait, és nem akarunk semmilyen eszkalációt”.
Majd hozzátette: „Hogyan magyarázzuk meg az ukránoknak, hogy meg kell védeniük városaikat, Harkivot, ha ugyanakkor azt mondjuk nekik, hogy nem vehetik célba azokat a bázisokat, ahonnan orosz rakétákat indítanak?”.
Macron, amikor a Németország és Franciaország közötti nézeteltérésekről kérdezték azt válaszolta:
Szolidárisak vagyunk, igen, de nem vagyunk teljesen egyformák”.
Macron álláspontja egybecseng Jens Stoltenberg NATO-főtitkár múlt heti, a The Economist című lapnak tett kijelentésével, miszerint fel kellene oldani bizonyos uniós korlátozásokat, és Ukrajnának szabad kezet kellene kapnia, hogy mélyen Oroszország belsejében található célpontokra csapjon le.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök szerint a NATO európai tagjai tűzzel játszanak.
Az ügy fontos kérdéseket támaszt Németország számára is, hiszen Berlin is juttatott olyan nagy hatótávolságú fegyvereket, – például a Mars II rakétatüzérség – amelyekkel támadhatók Ukrajnából oroszországi célpontok.
Scholz kancellár ugyanakkor visszafogottabb volt Macronnál a témában. A német kormányfő kifejezte, hogy vonakodik megváltoztatni az Ukrajnával kötött jelenlegi megállapodásokat a nyugati fegyverek használatára vonatkozóan.
„Az Egyesült Államok, Németország, Franciaország mind olyan szabályozást dolgozott ki, amely kimondja, hogy a nyugati fegyverek alkalmazásának mindig a nemzetközi jog keretein belül kell történnie.
Ez eddig is jól működött a gyakorlatban, és minden bizonnyal ezután is így lesz”
– mondta Scholz.
Ezt is ajánljuk a témában
„Ukrajna nyilvánvalóan túlzott mennyiségben igényelte ellenszerek, gázálarcok és egyéb személyi védőfelszerelés szállítását” – mondta Igor Kirillov altábornagy.
Antonio Tajani olasz külügyminiszter kedden megismételte, hogy Olaszország nem küld csapatokat a harcokba, és nem engedélyezi az olasz katonai felszerelések használatát Ukrajna határain kívül.
Tajani kifejtette, hogy Olaszország mind a Közel-Keleten, mind Ukrajnában a mind a konfliktusok lecsendesítését szorgalmazza, de a kormány „egyértelmű álláspontot” tart fenn a katonai felszerelésekkel kapcsolatban. „Ez benne van az Ukrajnával kötött megállapodásainkban, és figyelemmel kísérjük a katonai felszerelések felhasználására” – jegyezte meg.
Vasárnap Giorgia Meloni olasz miniszterelnök is felszólalt az ellen, hogy Ukrajna Nyugattól szállított fegyvereket használjon orosz terület elleni támadásokhoz.
„Egyetértek azzal, hogy a NATO-nak szilárdan kell maradnia, és nem kell mutatnia a gyengeség jeleit. Sok megkérdőjelezhető kijelentés hangzott el, többek között Macrontól is. Nagyobb óvatosságot javaslok” – mondta.
Ezt is ajánljuk a témában
Stoltenberg elszabadult hajóágyú módjára kezd viselkedni, 100 milliárd eurót ígér Ukrajnának, közben kioktatja az Egyesült Államokat és megfeledkezik arról, hogy a NATO egy szövetségi rendszer, ahol nem egy ember dirigál. Az olasz kormány a plafonon.
***