Háborúzni nem kell félnetek jó lesz
Azonban az igazi botrányt Stoltenberg azzal robbantotta ki, hogy (hatáskörét szintén túllépve, a nyugati tagállamok külpolitikájába nyúlkálva) arra igyekszik rávenni az Egyesült Államokat és szövetségeseit: engedélyezzék Ukrajnának az általuk küldött fegyverekkel az orosz területek támadását. A The Economistnak adott interjúban néhány napja gyakorlatilag felszólította a szövetségeseket, hogy vessenek véget az Oroszország elleni támadási tilalomnak. Figyelmeztetése elsősorban Joe Bidennek szól, aki az Ukrajnával kapcsolatos politikában eddig nem engedett abból, hogy az eszkaláció elkerülése miatt tabunak számít amerikai fegyverzettel orosz területekre csapást mérni.
A NATO-főtitkár Bulgáriában, a katonai szervezet parlamenti közgyűlésén sem fogta vissza magát. Ott azzal érvelt, hogy a NATO-fegyverzet átadása utáni pillanatban azok ukrán tulajdonba kerülnek, vagyis onnantól kezdve a donorországoknak semmi köze hozzá, hogy Kijev mire használja őket, beleértve azt is, ha oroszországi területekre mérnek vele csapást.
Míg a magyar kormányt nem lehet kizökkenteni háborúellenes álláspontjából, mereven ellenzi a fegyverszállítást és a NATO egyre aktívabb részvételét az ukrajnai háborúban, valamint újra és újra felszólítja az Európai Uniót, hogy gondolja át és értelmezze újra a Kijevvel kapcsolatos stratégiáját, a tagállamok háborúpárti többsége figyelembe sem veszi érvelését.
Nem úgy az olasz kabinet, amelynél Stoltenberg annyira kiverte a biztosítékot, hogy nem is tudta palástolni dühét. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes felháborodásában odáig ment, hogy felszólította Stoltenberget: vagy vonja vissza a kijelentéseit és kérjen bocsánatot, vagy mondjon le. Mint mondta, senki nem kényszerítheti Olaszországot arra, hogy Oroszországban gyilkolni kezdjen, arra pedig pláne nem – utalva Macron francia elnök javaslatára –, hogy olasz katonákat küldjön harcolni és meghalni Ukrajnába.
Ha annyira Ukrajnában akarnak harcolni, hát menjen oda Stoltenberg, Macron és mindazok, akik ezt erőltetik
– mondta Salvini.
Antonio Tajani külügyminiszter is arra mutatott rá, hogy Stoltenberg kommunikációja finoman szólva is túllépi a hivatalával járó kereteket. Hangsúlyozta: miután a tagállamoknak minden döntést közösen kell meghozni, az egyéni vélemények hangoztatása a főtitkári székből nemcsak kontraproduktív, de egyenesen veszélyes. Aggodalmát osztotta Guido Crosetto védelmi miniszter is, aki a feszültség felesleges fokozásáról beszélt az egyébként is drámai helyzetben, egyben azt követelte, hogy
a Nyugat teremtsen lehetőséget az azonnali fegyverszünet megkötésére és a béketárgyalások megkezdésére az elkövetkezendő hónapokban.
Maga Giorgia Meloni nem palástolt ingerültséggel úgy fogalmazott: értetlenül áll Stoltenberg ámokfutása előtt, és felfoghatatlannak tartja a kijelentéseit. „Egyetértek azzal, hogy a NATO-nak erősnek kell mutatkoznia, és nem mutathatja a gyengeség jeleit. De rengeteg értelmezhetetlen kijelentés hangzik el nemcsak Stoltenberg, hanem Macron részéről is. Ennél sokkal nagyobb óvatosságra inteném őket” – véleményezett a miniszterelnök.
Bár Stoltenberg hivatali ideje heteken belül lejár, felelőtlen nyilatkozataival addig még komoly károkat tud okozni a NATO-nak és az európai védelmi politika egyébként is töredezett egységének. Hogy az utódjául kiszemelt Mark Rutte bukott holland miniszterelnök a neki kijelölt polcra tudja-e helyezni önmagát (vagy az Egyesült Államoknak kell helyre tennie), egyelőre kérdés. Persze még az is, hogy egyáltalán ő lesz-e a trónfoglaló.
Az mindenesetre megnyugtatóbb lenne, ha a NATO mindenkori főtitkára maradna a szövetség alapító okiratában foglalt vállalások értelmezésénél, és nem akarna olyan helyen háborúba küldeni a tagállamokat, ahol egyébként semmi keresnivalója nincsen.
***
Kapcsolódó: