Nem úgy az olasz kabinet, amelynél Stoltenberg annyira kiverte a biztosítékot, hogy nem is tudta palástolni dühét. Matteo Salvini miniszterelnök-helyettes felháborodásában odáig ment, hogy felszólította Stoltenberget: vagy vonja vissza a kijelentéseit és kérjen bocsánatot, vagy mondjon le. Mint mondta, senki nem kényszerítheti Olaszországot arra, hogy Oroszországban gyilkolni kezdjen, arra pedig pláne nem – utalva Macron francia elnök javaslatára –, hogy olasz katonákat küldjön harcolni és meghalni Ukrajnába.
Ha annyira Ukrajnában akarnak harcolni, hát menjen oda Stoltenberg, Macron és mindazok, akik ezt erőltetik
– mondta Salvini.
Antonio Tajani külügyminiszter is arra mutatott rá, hogy Stoltenberg kommunikációja finoman szólva is túllépi a hivatalával járó kereteket. Hangsúlyozta: miután a tagállamoknak minden döntést közösen kell meghozni, az egyéni vélemények hangoztatása a főtitkári székből nemcsak kontraproduktív, de egyenesen veszélyes. Aggodalmát osztotta Guido Crosetto védelmi miniszter is, aki a feszültség felesleges fokozásáról beszélt az egyébként is drámai helyzetben, egyben azt követelte, hogy
a Nyugat teremtsen lehetőséget az azonnali fegyverszünet megkötésére és a béketárgyalások megkezdésére az elkövetkezendő hónapokban.
Maga Giorgia Meloni nem palástolt ingerültséggel úgy fogalmazott: értetlenül áll Stoltenberg ámokfutása előtt, és felfoghatatlannak tartja a kijelentéseit. „Egyetértek azzal, hogy a NATO-nak erősnek kell mutatkoznia, és nem mutathatja a gyengeség jeleit. De rengeteg értelmezhetetlen kijelentés hangzik el nemcsak Stoltenberg, hanem Macron részéről is. Ennél sokkal nagyobb óvatosságra inteném őket” – véleményezett a miniszterelnök.
Bár Stoltenberg hivatali ideje heteken belül lejár, felelőtlen nyilatkozataival addig még komoly károkat tud okozni a NATO-nak és az európai védelmi politika egyébként is töredezett egységének. Hogy az utódjául kiszemelt Mark Rutte bukott holland miniszterelnök a neki kijelölt polcra tudja-e helyezni önmagát (vagy az Egyesült Államoknak kell helyre tennie), egyelőre kérdés. Persze még az is, hogy egyáltalán ő lesz-e a trónfoglaló.