Átnyomta a migránsok kitoloncolásának tervét a brit kormányfő
Legyőzte a konzervatív párt belső ellenzékét Rishi Sunak brit miniszterelnök a bevándorlásellenes törvénytervezet kapcsán.
Keir Starmer pártelnök azt mondja, hogy véget vet a konzervatívok „kemény beszéd, semmittevés kultúrájának”, azt ígéri elsősorban az embercsempészekre sújtanak majd le, ha nyernek.
Nyitókép: MTI / AP / Europa Press / Europa Press
***
Nem áll jól a konzervatívok szénája, a tory kabinet nagy valószínűséggel óriásit bukik majd: a brit Munkáspárt 30 százalékosra növelte fölényét a kormányzó Rishi Sunak-féle konzervatívokhoz képest. Ez azt jelenti, hogy míg a Munkáspártra 48 százalék voksolna, a Konzervatív Pártra alig 18.
Ez bizony sommás ítélet, többek között a toryk bevándorláspolitikája fölött is,
hiszen továbbra is hatalmas tömegekben áramlanak az illegális bevándorlók az országba, elsősorban kis hajókon a La Manche-csatornán keresztül – el is nevezték a dolgot „csónak-krízisnek” vagy „ladik-krízisnek”.
A konzervatívok kétségbeesetten kapkodtak valamiféle megoldás után, természetesen az ellenzék folyamatos ellenállása és számos belső harc közepette.
Így született meg többek között a Ruanda-terv, vagyis hogy az illegális bevándorlókat Ruandába küldenék,
amellyel megállapodást is írt alá a londoni kormány.
Ezt is ajánljuk a témában
Legyőzte a konzervatív párt belső ellenzékét Rishi Sunak brit miniszterelnök a bevándorlásellenes törvénytervezet kapcsán.
S ahogy a kampány forrósodik, az ígéretek is szaporodnak, már határideje is lett az első migránsok Afrikába zsuppolásának.
Ezt is ajánljuk a témában
Tíz-tizenkét héten belülre ígérte az első migránsrepülők felszállását a miniszterelnök.
A 14 éven át tartó konzervatív kormányzástól ezt édeskevésnek tartják a választók.
Bele is szállt rendesen a kormányba pénteken Keir Starmer, a Munkáspárt vezetője. Mint az Euractiv megírta, azt mondta:
ha pártja győz a választásokon (a helyhatóságiakon egyébként tarolt), akkor véget vet a konzervatívok „kemény beszéd, semmittevés kultúrájának”, és „kemény, de pragmatikus” politikát vezet be a Ruanda-terv helyett.
Ennek szellemében több száz végrehajtó tisztviselőt venne fel egy „határbiztonsági parancsnokság” égisze alatt, amely a rendőrség, a hazai hírszerző ügynökség és az ügyészek munkatársait fogja össze, hogy a nemzetközi ügynökségekkel együttműködve megállítsák az embercsempészeket. Emellett kemény terrorellenes fellépést alkalmazna az embercsempészbandák ellen, akik a kishajós átkeléseket szervezik a migránsoknak.
A Munkáspárt szerint az új egységben dolgozó több száz új speciális nyomozó, hírszerző ügynök és külföldön dolgozó rendőr fel lesz hatalmazva arra, hogy házkutatásokat hajtson végre, és vagyontárgyakat foglaljon le.
Elég a trükkökből és a gesztusokból, tettek kellenek
– üzente ezzel az ellenzék vezére. Azt nem tette hozzá, hogy az EU-val is szívesen egyezkedne migránskvótákról.