Ismét beindult a bezzegromániázás – pedig még mindig a legszegényebbek az EU-ban
Nem lettünk még szegényebbek náluk, bármit is ír vagy sugall a balos sajtó. Nézzük, mi maradt ki az elemzésükből!
Korai volt az öröm a „bezzegromániázó” baloldalon.
Nyitókép: Baris Oral/Anadolu Agency/Getty Images
Ahogy a Mandiner korábban megírta, a napokban nyilvánosságra került kereseti adatok alapján felmerült, hogy Románia „lehagyta” Magyarországot. A miniszterelnök politikai igazgatója azonban felhívta a Magyar Nemzet figyelmét egy hibára a hivatkozott statisztikákkal kapcsolatban, ami alapján lehet, hogy az egész koncepció megkérdőjeleződik.
Amint azt Orbán Balázs a közösségi oldalán is kiemelte, hogy Románia ugyan tényleg fejlődik, viszont egy fontos részlet kimaradt a sajtó által felkapott az elemzésekből. Nevezetesen az, hogy a románok
azokat, akiknek nincs munkájuk, egyszerűen nem számolják bele a statisztikákba.
„Románia a hazai KSH-hoz és a cseh statisztikai hivatalhoz hasonló közleményeket nem ad ki az éves reálkeresetekről – sajnos. Azt azonban kiadták, hogy míg nálunk a 20–64 éves korcsoport 80,7 százaléka volt foglalkoztatott tavaly, addig Romániában csupán 68,7 százalék ez az arány. A teljes népességből náluk minden hatodik tartozik csupán a vizsgálati körbe” – idézte lapunkat a politikus.
Orbán Balázs által ismertetett adatok szerint Romániában továbbra is minden harmadik lakos szegény, ezzel szemben hazánk az elmúlt évtizedben a legnagyobb előrelépést érte el az EU-ban ezen a téren. „Ezt pontosan meg tudja ítélni mindenki, aki az elmúlt években járt ebben a két országban – és ha nem homályosítja el a látását egy balos hályog” – tette hozzá a politikus.
Magyarán, úgy könnyű jó statisztikát készíteni az életszínvonalról, ha abba nem vonjuk bele a munkanélküliek számát.
Az Európai Unió folyamatosan publikálja a szegénység kockázatával élők arányát mérő mutatóját a tagállamokra vonatkozóan. Szalai Piroska a Mandinerben kifejtette, hogy a legfrissebb adatok a 2022-es referenciaévre vonatkoznak, és már 17 tagállam esetében elérhetőek, míg a 2023-as adatokat csak egy év múlva fogják publikálni.
Ezt is ajánljuk a témában
Nem lettünk még szegényebbek náluk, bármit is ír vagy sugall a balos sajtó. Nézzük, mi maradt ki az elemzésükből!
Az adatokból látható, hogy Romániában javul a helyzet, 2022-ben már csökkent a szegénység kockázatával élők aránya a teljes társadalomban, de még mindig messze van a legmagasabb az unió tagállamai között.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Marcel Ciolacu a térség legmagasabb fizetését vizionálja a román munkavállalóknak – pedig még mindig a legszegényebbek az EU-ban.