Nyitókép: Jonathan Raa / NurPhoto / AFP
Az indiai Reliance Industries, a világ legnagyobb finomítókomplexumának üzemeltetője egyéves szerződést írt alá az orosz Rosznyeftel, hogy havonta legalább hárommillió hordó kőolajat vásárol rubelben – közölte négy, az ügyet ismerő forrás az Indian Expresszel.
A lap szerint a rubelfizetésre való áttéréssel Vlagyimir Putyin orosz elnök arra törekszik, hogy
Moszkva és kereskedelmi partnerei alternatívákat alakítsanak ki a nyugati pénzügyi rendszerrel szemben, illetve hogy megkönnyítsék a kereskedelmet az amerikai és európai szankciók ellenére.
A Rosznyefttel kötött határidős megállapodás azt is lehetővé teszi, hogy a magánkézben lévő Reliance kedvezményes áron szerezzen olajat, mivel az olajtermelők OPEC+ csoportja várhatóan június után is az önkéntes kínálatcsökkentés meghosszabbításáról dönt. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) és szövetségesei június 2-án online ülésen vitatja meg a termeléscsökkentés kitolását.
India a világ harmadik legnagyobb olajimportőrévé és az orosz nyersolaj legnagyobb vásárlója vált mióta a Nyugat leállította a vásárlásokat és szankciókat vezetett be Moszkva ellen.
India rúpiában, dirhamban és kínai jüanban is fizetett az orosz nyersolajért, miután év elejében fizetési gondjai adódtak, hogy az amerikai szankciók miatt nem jutott dollárhoz. A rubel viszont csökkenti a valutaelszámolás miatti kockázatot.
Az állami tulajdonban lévő indiai finomítók – a Reuters korábbi jelentése szerint – az orosz olaj spot-piacokat csapolták meg, mivel nem tudták véglegesíteni az idei évre vonatkozó határidős szállítási szerződéseket. A Rosznyeft a Reuters kérdéseire e-mailben küldött válaszában kijelentette, hogy India stratégiai partnere a vállalatnak, és az ország vállalataival való együttműködés kiterjed a kitermelés, a kőolaj-finomítás, valamint a kőolaj és kőolajtermékek kereskedelme terén megvalósuló projektekre.
A Rosznyefty azt is közölte, hogy az eladott nyersolaj értékének meghatározására vonatkozó kereskedelmi megközelítések minden vállalatnál azonosak, függetlenül attól, hogy magán- vagy állami irányítás alatt állnak.