EP-választás: integráció vagy polarizáció lesz utána? – Világrend
2024. május 15. 19:22
Milyen hatása lehet az EP-választásnak az EU intézményi változásaira, stratégiai irányaira? Lesz-e geopolitikai tényező Európa, és hídállam Magyarország? Két EU-szakértőt kérdeztünk podcast-műsorunkban.
2024. május 15. 19:22
3 p
0
0
103
Mentés
Az Európai Parlament előtt heverő tervezetek alapján egy szuperállami koncepció körvonalazódik az EU jövőjére vonatkozóan, egy centralizált, tagállami jogköröket elvonó föderáció képe. Az Európai Unió a geopolitikai és gazdasági versenyben lemaradóban van az Egyesült Államokhoz és Kínához képest, a brüsszeli elit a versenyképesség helyreállítását az integráció felgyorsításában látja. A szuverenista erők nem, ezért bíznak abban, hogy az EP-választások erőegyensúly-változást hoznak az uniós belpolitikában.
Magyarország EU- és NATO-tagállamként hídszerepet akar betölteni a Kelet és a Nyugat között, stratégiai partnerségben van Kínával és Törökországgal, speciális kapcsolata van Oroszországgal – a többpólusú világrendben minden blokkal kapcsolatban akar maradni.
A közelgő EP-választás uniós és magyar stratégiai hatásairól szóló beszélgetésben a következőkről esett szó:
– Mi a baj az Európai Tanács, az Európai Bizottság és az Európai Parlament működésével?
– Ha a szuverenista erők előretörnek a voksoláson, milyen intézményi hatáskör-változtatás várható?
– Milyen hibákat követett el az EU, ami miatt a nemzetközi versenyképessége romlott?
– Nem okoz-e bizalomvesztést a Trump-féle amerikai jobboldalnál a magyar Kína-barátság?
A műsor vendégei: Kalas Vivien, a NKE Európa Stratégia Kutatóintézet kutatója és Moldicz Csaba, az MCC Külgazdasági Műhelyének vezetője.
Jövő hét szerdán Brüsszelben kerülhet sor a találkozóra Mark Rutte NATO-főtitkár és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök között, amely a békefenntartó erők Ukrajnába küldésének lehetőségeiről fog szólni.
A kínai vállalatok uniós üzleti környezetre vonatkozó minősítése az ötödik egymást követő évben romlik. A beruházók és a kereskedők elsöprő többsége szerint az EU-s piac már se nem tisztességes, se nem nyitott.
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.