Mi az a Nemzetközi Büntetőbíróság, és miért bántja Izraelt?
Elmondjuk dióhéjban a lényeget az Izrael és a Hamász vezetőit egyaránt letartóztatni rendelő nemzetközi bíróságról.
A háborús bűnök vádja nem a tűzszünetet segítette elő, hanem arra készteti az izraelieket, hogy felsorakozzanak a megtámadott miniszterelnökük körül – írja a Politico.
Nyitókép: Sean Gallup/Getty Images
Ahogy a Mandiner korábban megírta, Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) a Hamász vezetői mellett az izraeli miniszterelnök letartóztatását is elrendelte. A Politico szerint mikor már Netanjau politikai napjai meg voltak számlálva, főként a rá nehezedő nemzetközi nyomás miatt, akkor az ICC döntés gyakorlatilag megmentette őt, és egy csapásra „mártírrá tette”.
A lap szerint az izraeli miniszterelnök törékeny háborús kabinetje az összeomlás szélén állt a hétvégén, miután Benny Gantz nyugalmazott tábornok, aki korábban mindig az izraeli kormányfő elkötelezett támogatója volt, azzal fenyegetőzött, hogy kilép a kormányból, ha Netanjahu nem készít háború utáni konkrét tervet Gáza kormányzására.
Az ultimátum fokozta a politikai nyomást az amúgy nemzetközi ostrom alatt álló izraeli vezetőn. Gantz figyelmeztette, hogy visszavonja támogatását, ha követelései nem teljesülnek.
Azonban úgy tűnik, hogy a nyugalmazott tábornok lázadása háttérbe szorult, köszönhetően a ICC legfőbb ügyésze, Karim Khan hétfői bejelentésének, miszerint letartóztatási parancsot kér Netanjahu és Izrael védelmi minisztere, Yoav Gallant, valamint három Hamász vezető, köztük Yahya Sinwar, az iszlamista csoport gázai vezetője ellen.
A háborús bűnök vádja nem a tűzszünetet segítette elő, hanem arra készteti az izraelieket, hogy felsorakozzanak a megtámadott miniszterelnökük körül.
Nem csak a közvélemény sorakozott fel gyorsan Netanjahu mögött, még a legfőbb politikai ellenfele, Jaír Lapid izraeli ellenzéki vezető, is „katasztrófának” nevezte a bejelentést. Lapid azt mondta parlamenti frakciójának, a centrista Jes Átid pártnak, hogy reméli, az amerikai kongresszus elítéli a legfőbb ügyész kezdeményezését.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Elmondjuk dióhéjban a lényeget az Izrael és a Hamász vezetőit egyaránt letartóztatni rendelő nemzetközi bíróságról.
Kapcsolódó cikkek a Háború Izraelben aktában.
A tűzszünet pedig január 19-én lép életbe.
Irán megduplázta hadgyakorlatait, hogy erőt demonstráljon a növekvő nemzetközi nyomással és regionális fenyegetésekkel szemben.
Az izraeli védelmi miniszter kijelentette, hogy Izrael lerombolja az Irán támogatását élvező jemeni felkelők stratégiai infrastruktúráját.