Merci beaucoup! Le Pen asszony most csinálta meg az európai jobboldal szerencséjét
Az AfD totális elszigetelődésével a jobbos erők összefogásának egyik legnagyobb akadálya hárul el.
Ejnye, ezek a mai fiatalok, hát nem a jobboldalra (Politicóul mondva: „szélsőjobboldalra”) szavaznak?
Fotó: MTI/EPA/Toms Kalnins
Listázott, akarom mondani, listát készített a brüsszeli Politico az európai, saját terminusa szerint „szélsőjobboldali” pártokról, amelyek most éppen a fiatalok, akár elsőszavazók körében népszerűek.
Ugyanis vannak országok, ahol a fiatalabb szavazók a bevándorlás- és az intézményellenes pártokat olyan számban támogatják, mint az idősebbek, sőt még azokat is meghaladó arányban – írja a lap. Ezek
de megemlítik Hollandiát is, ahol Geert Wilders bevándorlásellenes Szabadságpártja nyerte meg a 2023-as választásokat egy olyan kampányban, amely összefüggésbe hozta a megfizethető lakhatást a bevándorlás korlátozásával. A lakhatási válságra apellált egyébként a portugál Chega (jelentése: „Elég!”).
A migrációellenes pártokra elsősorban a fiatal férfiak szavaztak a felméréseik szerint, a fiatal nők körében inkább a Zöldek és más baloldali pártok népszerűek. S kivétel még Olaszország, ahol Giorgia Meloni miniszterelnök Olasz Testvérei helyett inkább balos tendencia volt megfigyelhető a fiatalok körében, a német és a finn Zöldek éppen csúsznak lefelé a fiatal korosztályban, a németországi szocialisták és kereszténydemokraták zsugorodásából pedig a radikális AfD profitál – állapítják meg.
De lássuk az országokat részletesebben!
Franciaországban a 28 éves Jordan Bardella vezette – egyébként Marine Le Pen nevével fémjelezett – Nemzeti Tömörülésre egy áprilisi közvélemény-kutatás szerint a 18 és 25 év közötti fiatalok 32 százaléka szavazna; 17 százalék pedig a Jean-Luc Mélenchon-féle szélsőbaloldali Engedetlen Franciaországra. A lap megfejtése szerint ez részben Bardella erős TikTok-jelenlétének is köszönhető.
Ezt is ajánljuk a témában
Az AfD totális elszigetelődésével a jobbos erők összefogásának egyik legnagyobb akadálya hárul el.
Portugáliában a radikális Chega a szavazatok 18 százalékát szerezte meg a márciusi általános választásokon, emlékeztet a lap, ám a felmérések szerint a 18-24-es korosztályba tartozó voksolók negyede adta szavazatát a pártra, szemben a szocikat támogató legidősebbekkel.
Belgiumban a bevándorlásellenes és szeparatista Flamand Érdek (Vlaams Belang) párt számíthat a flandriai fiatalok – különösen a fiatal férfiak – szimpátiájára, a voksok negyedét szerezheti meg, a fiatalok körében azonban akár a voksok egyharmadát is viheti (viszont aránylag kevés női szavazója van). A pártelnökkel lapunk is készített interjút.
Ezt is ajánljuk a témában
Elegük van a nyitott határokból és a korlátlan bevándorlásból, de most kell nagyon észnél lenni, hogy közel a jobboldali áttörés – mondta lapunknak az egyre népszerűbb Flamand Érdek párt vezetője.
Németországban a fiatalok 14,5 százaléka volt AfD-szimpatizáns, ahogy Finnországban a 20 százalékos eredménnyel másodiknak befutó jobboldali Finn Párt minden korosztályban a legnépszerűbb volt a legidősebbeken kívül.