Orbán Viktor felszólalt az ENSZ-klímakonferencián!
A miniszterelnök szerint az éghajlatváltozás árát nem fizethetik meg a gazdák.
A képviselők elutasítják a népirtás tényét.
Nyitókép: Miomir Jakovljevic/Getty Images
A boszniai szerb törvényhozók április 18-án, csütörtökön elfogadtak egy jelentést, melyben tagadják, hogy a boszniai háború idején Srebrenicában meggyilkolt 8000 muszlim népirtásnak minősülne, később pedig szerbek ezrei tiltakoztak az ellen, hogy az ENSZ határozatban emlékezzen meg az atrocitásról – írja az Euractiv.
Az 1995-ös mészárlás egy héttel azután történt, hogy a boszniai szerb erők megtámadták az ENSZ srebrenicai övezetét. Az atrocitást a második világháború óta a legsúlyosabbnak tekintik Európában, és a nemzetközi bíróságok népirtásnak minősítették.
A parlamenti lépésre akkor került sor, amikor Szerbia és Bosznia autonóm szerb köztársasága kampányt folytatott a srebrenicai népirtásról való megemlékezésről szóló határozat ellen, amelyet az ENSZ-ben vitatnak meg, és amelyről május elején szavazna a Közgyűlés. A Szerb Köztársaság parlamentjében tartott szavazás után a régióból több ezer ember csatlakozott a kormánykoalíció által szervezett, a határozat elleni tiltakozáshoz a Szerb Köztársaság de facto fővárosában, Banja Lukában.
Milorad Dodik, a régió nacionalista elnöke azt mondta, hogy a boszniai szerb hadsereg srebrenicai hadművelete „nagy hiba” volt. „Bűncselekmény volt, de nem népirtás” – mondta Dodik a szerb zászlókat lengető tüntetőknek, majd felszólította a muszlim bosnyákokat, hogy vonják vissza a határozat támogatását, különben a szerbek nem fognak velük egy államban élni.
Aleksandar Vucic szerb elnök a múlt héten kijelentette, hogy Szerbia harcolni fog az ENSZ-határozat ellen, amely a szerbeket hibáztatná, mert attól tart, hogy az alapul szolgálhat Bosznia számára, hogy háborús jóvátételt követeljen az országtól.
A hágai székhelyű Nemzetközi Törvényszék (ICTY) az elmúlt két évtizedben hozott több ítéletében megállapította, hogy a 8000 muszlim lemészárlása Srebrenicában népirtásnak minősül. A Nemzetközi Bíróság 2007-ben megerősítette ezt, illetve azt is megállapította, hogy Szerbia nem akadályozta meg a népirtás bekövetkeztét. A Németország és Ruanda által kezdeményezett és többek között az Egyesült Államok és Bosznia-Hercegovina által is támogatott ENSZ-határozattervezet július 11-ét a srebrenicai népirtás áldozatainak hivatalos nemzetközi emléknapjává nyilvánítaná.