Tagadják a srebrenicai népirtást a boszniai szerbek

2024. április 19. 10:41

A képviselők elutasítják a népirtás tényét.

2024. április 19. 10:41

Nyitókép: Miomir Jakovljevic/Getty Images

 

A boszniai szerb törvényhozók április 18-án, csütörtökön elfogadtak egy jelentést, melyben tagadják, hogy a boszniai háború idején Srebrenicában meggyilkolt 8000 muszlim népirtásnak minősülne, később pedig szerbek ezrei tiltakoztak az ellen, hogy az ENSZ határozatban emlékezzen meg az atrocitásról – írja az Euractiv.

Az 1995-ös mészárlás egy héttel azután történt, hogy a boszniai szerb erők megtámadták az ENSZ srebrenicai övezetét. Az atrocitást a második világháború óta a legsúlyosabbnak tekintik Európában, és a nemzetközi bíróságok népirtásnak minősítették.

A parlamenti lépésre akkor került sor, amikor Szerbia és Bosznia autonóm szerb köztársasága kampányt folytatott a srebrenicai népirtásról való megemlékezésről szóló határozat ellen, amelyet az ENSZ-ben vitatnak meg, és amelyről május elején szavazna a Közgyűlés. A Szerb Köztársaság parlamentjében tartott szavazás után a régióból több ezer ember csatlakozott a kormánykoalíció által szervezett, a határozat elleni tiltakozáshoz a Szerb Köztársaság de facto fővárosában, Banja Lukában.

Milorad Dodik, a régió nacionalista elnöke azt mondta, hogy a boszniai szerb hadsereg srebrenicai hadművelete „nagy hiba” volt. „Bűncselekmény volt, de nem népirtás” – mondta Dodik a szerb zászlókat lengető tüntetőknek, majd felszólította a muszlim bosnyákokat, hogy vonják vissza a határozat támogatását, különben a szerbek nem fognak velük egy államban élni.

Aleksandar Vucic szerb elnök a múlt héten kijelentette, hogy Szerbia harcolni fog az ENSZ-határozat ellen, amely a szerbeket hibáztatná, mert attól tart, hogy az alapul szolgálhat Bosznia számára, hogy háborús jóvátételt követeljen az országtól.

A hágai székhelyű Nemzetközi Törvényszék (ICTY) az elmúlt két évtizedben hozott több ítéletében megállapította, hogy a 8000 muszlim lemészárlása Srebrenicában népirtásnak minősül. A Nemzetközi Bíróság 2007-ben megerősítette ezt, illetve azt is megállapította, hogy Szerbia nem akadályozta meg a népirtás bekövetkeztét. A Németország és Ruanda által kezdeményezett és többek között az Egyesült Államok és Bosznia-Hercegovina által is támogatott ENSZ-határozattervezet július 11-ét a srebrenicai népirtás áldozatainak hivatalos nemzetközi emléknapjává nyilvánítaná.

 

Összesen 115 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
auditorium
2024. április 19. 12:42
NEM ÁRT TUDNI. A szerbek az EU-ba igyekeznek és jól tudják, hogy "népirtásról" nem szabad beszélni sem a srebrenicai gyilkolások esetén, sem az örmények gyilkolása és elüldözése esetén, se a palesztinok esetében. Mert népirtást, azaz iparilag megtervezett nép irtása csupán EGY volt a világtörténelemben: a holocaust, azaz a zsidó nép kiirtásának hitleri terve 1933-1945 között 44.000 concentrációs táborokkal, gyűjtőhelyekkel és ghettókkal. Fontos a terminusokat megfelelően használni, főleg a nemzetközi diplomáciában. A boszniai szerbek ezért tagadják, azaz MÁSKÉPPEN nevezik meg a srebrenicai megtorlást.
Patika
2024. április 19. 12:39
Srebrenicában meggyilkolt 8000 muszlim népirtásnak minősülne, később pedig szerbek ezrei tiltakoztak az ellen, hogy az ENSZ határozatban emlékezzen meg az atrocitásról --- bezzeg ha zsidók lettek volna.... (tiltva lenne az ünnepnap)
egonsamu
2024. április 19. 12:33
A kilencvenes években még nem volt kisérleti génterápia. Ezért ólommal dolgoztak.
I feel the earth move under my feet
2024. április 19. 11:42
Népirtás? Maradt még 1 749 992 000..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!