Netanjahu: Nincs igazságosabb Izrael Gázában vívott háborújánál
„Semmilyen Izrael-ellenes döntés nem akadályozza meg Izraelt abban, hogy megvédje állampolgárait” – tette hozzá a kormányfő hivatala.
Kinek miért nem érdeke az eszkaláció? Milyen stratégiát követ Izrael és Irán a csapás-válaszcsapás eseményláncolatban? Milyen geopolitikai következményei vannak a konfliktusnak a Közel-Keleten? Egy Irán- és egy Izrael-szakértőt kérdeztünk podcast-műsorunkban.
Az elmúlt két hétben Irán és Izrael is demonstrálta, hogy el tudja érni és fájdalmas károkat tud okozni a másiknak. Ezzel új szintre emelték az évtizedek óta tartó konfliktusukat: proxy erők közvetett akciói helyett a két állam közvetlenül megtámadta egymást.
Ha egyetlen közel-keleti államnak sem érdeke az eszkaláció és egy regionális háború kirobbantása, akkor miről szólnak ezek a katonai üzengetések? Milyen összefüggés van a zsidó állam Hamász, Hezbollah és Irán ellen viselt háborúi között, és milyen következményei lesznek a régió bonyolult geopolitikai erőegyensúlyára?
Az izraeli-iráni háború okairól és várható következő fázisairól szóló beszélgetésben a következőkről esett szó:
– Mit tanult meg a két szemben álló állam a figyelmeztető csapásokból?
– Ki tud jobban kitörni saját elszigeteltségéből: Izrael vagy Irán?
– Hogyan alakítja a két állam szövetségi rendszerét a fegyveres összetűzés?
– És: mi várható az izraeli hadsereg küszöbön álló rafahi beavatkozásától?
A műsor vendégei: N. Rózsa Erzsébet Irán-szakértő, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem tanára, a Világgazdasági Intézet munkatársa és Csepregi Zsolt Izrael-szakértő.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--