A francia elnök síkra szállt Európa energia-autonómiája és az atomerőművek építése mellett.
Fotó: Christophe PETIT TESSON / POOL / AFP)
Megfogalmazta Európa energiapolitikai jövőjéről vallott nézeteit Emmanuel Macron. A francia elnök a patinás párizsi Sorbonne Egyetemen mondott beszédet az európai választások előtt – írja az Euractiv.
Macron méltatta Európát, hogy szembe tudott nézni az elmúlt hét év kihívásaival – a klíma- és energiaátállási politikát hangsúlyozva. „Az európai zöld deallel Európa az egyetlen térség a világban, amely ilyen átállást tervezett” – mondta Macron a sokak által vitatott zöld átállásról.
A francia elnök azt is üdvözölte, hogy Európa magáénak érzi az „állami tervezés” eszméjét.
Emmanuel Macron kifejtette: egy integráltabb uniós közös piacra van szükség az energia terén – ez megegyezik Enrico Letta volt olasz miniszterelnök nemrég bemutatott stratégiai jelentésének következtetéseivel. A francia elnök szerint minél hamarabb átállunk az új energiapolitikára, annál hamarabb tudjuk visszaszerezni a versenyképességet az Egyesült Államokkal és Kínával szemben.
Macron úgy látja, a „dekarbonizált”, szénmentesített energia a kulcs a szuverenitáshoz,
a klímakérdéshez és a foglalkoztatottsághoz. Európának áram-nagyhatalomnak kell lennie, egy olyan piaccal, ahol szabadon áramolhat az elektromos energia. Ehhez még több kapcsolatot kell kiépíteni a nemzeti elektromos hálózatok között.
A még több áramhoz viszont még több áramtermelő egységre van szükség –
ehhez pedig atomerőművek kellenek – szögezte le a francia elnök.
Macron szerint a klímacélokat a megújuló energiaforrások, a nukleáris energia, valamint az energiahatékonyságok segítségével lehet elérni.
Ehhez szükség van a „nukleáris szövetségre”, az atomenergia-barát országok csoportjára, amit Macron megerősítene. Franciaország 2023 februárjában kezdeményezte ezt a csoportosulást, aminek 15 uniós tagállam, köztük Magyarország is a tagja.
A Sorbonne-on elmondott beszédében Macron továbbá üdvözölte, hogy Európa csökkentette függését az orosz energiától. Emellett
szorgalmazta, hogy Európa fejlessze és megvédje olyan stratégiai jelentőségű szektorait, mint az akkumulátorgyártás és a hidrogénfelhasználás.
Emellett a kisméretű atomreaktorok fejlesztését is fokozni kell.
Macron végül arról beszélt: Európa határait az energiapolitikában is védeni kell a versenytársaktól, ezért erősebb vámokra van szükség, karbonadókkal terhelve az energiaimport terén.