Mégsem tiltják ki 2035-től a belső égésű motoros járműveket az EU-ból
Az autóipar olyan játék, amit huszonheten játszanak éveken keresztül, és mindig a németek nyernek.
Csak legyenek klímabarátok.
Nyitókép: Ann-Marie Utz / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP
***
A német szabad demokraták leszálltak a belsőégésű motorral felszerelt autók betiltásának vesszőparipájáról; bár sosem érezték magukénak egészen, lévén a német autóipar klímavédelem miatti mindenáron való zöldítésének elsődleges hívei a szociáldemokraták (SPD) és a Zöldek voltak.
Mindenesetre a koalíciós kormány FDP-s pénzügyminisztere, Christian Lindner a Politico szerint ismét hitet tett amellett, hogy
a hagyományos autók 2035-re előirányzott betiltása helyett engedni kellene, hogy a piac döntse el, mire van szüksége,
elektromos járművekre, vagy éppen bioüzemanyaggal vagy szintetikus üzemanyaggal hajtott járművekre. Nem csak elektromos autók léteznek, számos lenyűgöző alternatíva létezik – mutatott rá a miniszter, aki szerint
a piacnak kell eldöntenie, hogy mi a gazdaságos, és mit akarnak a fogyasztók, „nem a politikusoknak és a köztisztviselőknek”.
Emlékezetes, az EU régóta küszködött egy olyan jogszabály keresztülverésével, ami 2035-ig megszüntetné az új dízel- vagy benzinüzemű személyautók és kisteherautók értékesítését. A kezdeményezés mellé még Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke is odaállt, így végül a szintetikus üzemanyagok játékba hozásával sikerült elkerülni a hagyományos autók számára legrosszabb forgatókönyvet.
Ezt is ajánljuk a témában
Az autóipar olyan játék, amit huszonheten játszanak éveken keresztül, és mindig a németek nyernek.
Lindner a szűklátókörűség helyett a technológiai nyitottságot ajánlotta mindenkinek, mondván. a szintetikus folyékony tüzelőanyagok és a bioüzemanyagok is klímabarát megoldások. Ugyancsak megemlítette az az adózással kapcsolatos javaslatot, amely az elektromos járművekkel azonos adózási kategóriába sorolná a klímabarát üzemanyaggal meghajtott járműveket is. Ez szerinte „jelet küldene az iparágnak, hogy a szövetségi kormány komolyan gondolja technológiai szabadság.”
Nem mellékesen: egy ilyen lépés az amúgy sem túl fényes helyzetben lévő német gazdaságot biztosan megpadlóztatná, és ezt Lindner is láthatóan nagyon jól tudja.
Ezt is ajánljuk a témában
Christian Lindner szerint ketyegő bombán ül Európa legnagyobb gazdasága.