A nagykövet elmondta azt is, hogy a kínai elnök látogatásán új bejelentések lesznek, és a kétoldalú kapcsolatokban „új konszenzust” kötnek, megerősítik a partnerséget.
Franciaország, Szerbia, Magyarország – a partnerség elemei
A Mandiner arra vonatkozó kérdésére, hogy Hszi elnök vizitjének három célállomása, Franciaország, Szerbia és Magyarország egyúttal jelzik is a kínai gazdaságdiplomácia fő csapásirányait, Gong Tao úgy válaszolt:
olyan országokkal keresik a kapcsolatot, amelyek önállósággal rendelkeznek, ragaszkodnak függetlenségükhöz,
és mindhárom nevezett ország ilyen.
Franciaországgal kapcsolatosan a nagykövet elmondta: a kínai elnök oda is egy évfordulón, mégpedig a francia-kínai diplomáciai kapcsolatfelvétel 60. évfordulóján érkezik, Szerbia pedig az első európai ország, amellyel átfogó stratégiai partnerséget létesítettek. Magyarország lett a következő állam ebben a szoros együttműködésben, hazánk egyrészt jó kapcsolatokat épített ki eurázsiai országokkal, nyitott a kínai befektetések előtt és remek földrajzi elhelyezkedése van.
A két kelet-európai állam és Kína nagy közös projektje a Belgrád-Budapest vasútvonal kiépítése, amely
az első olyan megaprojekt, ahol a kínai technológiát uniós szabályok között próbálják ki.
A projekt bővíthető logisztikailag, hiszen a vasútvonal bevonja a vérkeringésbe Szeged városát is, ahol a BYD autógyára létesül.
Mi a kínai érdek?
Kína a többpólusú világrendben érdekelt, a verseny szabadságát és nyitott kereskedelmet favorizálja - közölte Gong Tao, aki szerint nagy kárt okoz egyes nyugati országok protekcionizmusa, „kockázatkerülése”, vagyis, hogy távol akarják tartani piacaikról a kínai árukat - példaként a kínai elektromos autók uniós korlátozását hozta fel.
„Kína nyit a világ felé” – jelentette ki a nagykövet, hozzátéve, hogy az igazi „kockázatkerülés” az lenne, ha a partnerek is nyitottak lennének, vagyis teljes piaci verseny lenne, mellette pedig gazdasági együttműködés.
„A Kínával való együttműködés nem kockázat, hanem lehetőség" - hívta fel a figyelmet,
és szerint ezt a példát tudja felmutatni a magyar-kínai együttműködés, amely mintát adhat más uniós államoknak is arra, hogy hasonlóképpen cselekedjenek.