Kilépnek a britek az Erasmusból, el nem tudja képzelni, miért

2024. április 05. 06:29

Az EU-ból való távozás minden jel szerint „pusztító” hatással volt az Egyesült Királyság fiataljainak tanulási és utazási lehetőségeire.

2024. április 05. 06:29
London, England scenes

Nyitókép: Robert Alexander/Getty Images

A Politico értesülése szerint Nagy-Britannia visszautasította a Brexit utáni tagságot az Erasmus+ kulturális csereprogramban. Az Egyesült Királyság döntése a britek gyenge idegennyelv-tudása miatt történt, állítja egy magas rangú brit tisztviselő. 

Az hogy a brit diákok más nemzetiségekhez képest kevésbé veszik igénybe a programot, ami a nyelvtanulásra való gyenge alkalmasságnak tudható be, Londonnak nagyjából 300 millió euró többletbefizetést jelent évente, ahhoz képest amennyit visszakap

– nyilatkozta a lapnak Nick Leake, az Egyesült Királyság missziójának veterán magas rangú diplomatája.

A tisztviselő szerint az újbóli csatlakozásra akkor kerülhetne sor, ha a csatorna mindkét oldalán működő ifjúsági szervezetek nyomást gyakorolnának az Egyesült Királyságra. Az EU tanácsadó testülete pedig sürgetné a Bizottságot, hogy kezdje meg a tárgyalásokat. Erre viszont jelenleg kevés esély látszik.

A lap szerint konszenzus rajzolódik ki akörül, hogy az EU-ból való távozás „pusztító” hatással volt az Egyesült Királyság fiataljainak tanulási és utazási lehetőségeire.

Miután Anglia kilépett az Erasmus programból, létrehozta saját külföldi tanulmányi programját, Turing néven. Az Egyesült Királyság kormányának megbízásából készült friss elemzés viszont megállapította, hogy a helyettesítő rendszer nem teljesítette céljait, mivel a remélt adatokhoz képest jelentősen kevesebb diák vett benne részt, ráadásul a programban részt vevő egyetemek és főiskolák közel 80 százaléka számolt be nehézségekről az új pályázati eljárással kapcsolatban.

Az Egyesült Királyságban még ebben az évben általános választások lesznek. A közvélemény-kutatók kormányváltást és Munkáspárti győzelmet jósolnak. A Munkáspárt még nem kötelezte el magát az Erasmushoz való visszatérés mellett, de London polgármestere, Sadiq Khan már most az Egyesült Királyság részvételének újjáélesztése mellett érvelt.

***

Ezt is ajánljuk a témában

 

Összesen 125 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
5m007h 0p3ra70r
2024. április 05. 08:48
>>>o1gpedofil-2 2024. április 05. 08:13 • Szerkesztve Mi tortent? A cseledseg rajott, hogy Magyarrol lapitani kell? <<< Igen. Rájött. Politico, New York Times, Euronews, Nők Lapja, Forbes, Marie Claire, Al JAzeera, a komplett cselédség hallgat róla.
nempolitizalok-0
2024. április 05. 08:34
Sok értelme nekik nincs is, mert a tudomány nyelve is az angol, másrészt a kínaiak úgyis leuralják őket is. Akiknek fontos, azok mi, illetve K-európa, akiknek egyszerűbb angolul kommunikálni a kínaiakkal, oroszokkal, indiaiakkal, közel-keletiekkel és a nyugati nemzetekkel. Persze a kormány helyében nem alapoznék csak az Erasmusra, mint látható, ez az oktatási program amúgy is zsarolási potenciál az eurolibsik kezében, hanem fordulnék a kínaiak, ázsia, Közel-kelet illetve az oroszok felé. Ha ny-európa feléled, megszabadul a libsiktől, pontosabban az amerikai nyomás alól akkor is jól jön, ha pedig nem és tovább erodálódik, akkor egy idő múlva úgyis az európárt egyre jobban eluraló keleti oldalhoz fugunk csatlakozni. Az oroszoknak tökmindegy, hogy az orosz olajból a németek gyártanak színes TV-t, vagy a kínaiak, javát úgyis európa fogja megvenni, a libsik is. Azaz mielőtt a büdöslibsi oroszozna, az oroszok mindenképp jól járnak.
voltospultos-2
2024. április 05. 08:24
Pink Floyd: Time 1973 Már akkor látták, Britannia örvénylik a lefolyóba.
auditorium
2024. április 05. 08:10 Szerkesztve
Kevés brit diák megy külföldre ERASMUS programmal, mert most vizum kell nekik az EU-tagországokba és ez jelentős adminisztrativ nehézség. A költségek is magasak, nem fedezik a diák kiadásait és persze ők kedvező helyzetben vannak, mert nyelvüket mindenütt tanulják, beszélik, ezért nem strapálják magukat, h. nehéz idegen nyelveket tanuljanak. A BREXIT gazdaságilag is megnehezitette életüket. A világ fiataljai ERASMUS nélkül is a brit egyetemeken akarnak tanulni az eddigi elért presztizs, tradició és az angol tudásuk tökéletesitése miatt, hiszen az EU-P-ben is lingua franca. Ennek jól megkérik az árát. Egy éves MASTER (nem jelölhetem meg melyik város egyetemén) több mint 3O ezer euró plusz koszt-kvartély-zsebpénz -havi 15OO-2OOO euro. Mégis vannak magyar diákok is közöttük, olyan nagy "nyomorban" élnek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!