Nyitókép: Robert Alexander/Getty Images
A Politico értesülése szerint Nagy-Britannia visszautasította a Brexit utáni tagságot az Erasmus+ kulturális csereprogramban. Az Egyesült Királyság döntése a britek gyenge idegennyelv-tudása miatt történt, állítja egy magas rangú brit tisztviselő.
Az hogy a brit diákok más nemzetiségekhez képest kevésbé veszik igénybe a programot, ami a nyelvtanulásra való gyenge alkalmasságnak tudható be, Londonnak nagyjából 300 millió euró többletbefizetést jelent évente, ahhoz képest amennyit visszakap
– nyilatkozta a lapnak Nick Leake, az Egyesült Királyság missziójának veterán magas rangú diplomatája.
A tisztviselő szerint az újbóli csatlakozásra akkor kerülhetne sor, ha a csatorna mindkét oldalán működő ifjúsági szervezetek nyomást gyakorolnának az Egyesült Királyságra. Az EU tanácsadó testülete pedig sürgetné a Bizottságot, hogy kezdje meg a tárgyalásokat. Erre viszont jelenleg kevés esély látszik.
A lap szerint konszenzus rajzolódik ki akörül, hogy az EU-ból való távozás „pusztító” hatással volt az Egyesült Királyság fiataljainak tanulási és utazási lehetőségeire.
Miután Anglia kilépett az Erasmus programból, létrehozta saját külföldi tanulmányi programját, Turing néven. Az Egyesült Királyság kormányának megbízásából készült friss elemzés viszont megállapította, hogy a helyettesítő rendszer nem teljesítette céljait, mivel a remélt adatokhoz képest jelentősen kevesebb diák vett benne részt, ráadásul a programban részt vevő egyetemek és főiskolák közel 80 százaléka számolt be nehézségekről az új pályázati eljárással kapcsolatban.
Az Egyesült Királyságban még ebben az évben általános választások lesznek. A közvélemény-kutatók kormányváltást és Munkáspárti győzelmet jósolnak. A Munkáspárt még nem kötelezte el magát az Erasmushoz való visszatérés mellett, de London polgármestere, Sadiq Khan már most az Egyesült Királyság részvételének újjáélesztése mellett érvelt.
***