Elhunyt az újvidéki tragédia egyik súlyos sérültje
Az ellenzék továbbra is követeli a felelősök kézre kerítését.
A NATO-által 1999-ben lebombázott negyedben terjeszkedne Jared Kushner. Azonban nem túl jó a szerbiai optikája a dolognak, írja a Politico.
Nyitókép: Andrej Isakovic/AFP
Sok szerb számára ez olyan, mintha a tálibok luxuslakásokat akarnának építeni a New York-i ikertornyok helyén.
–így fogadják Belgrád egyes részein a Jared Kushner, Donald Trump volt amerikai elnök veje és Richard Grenell, Trump egyik legfontosabb szövetségese által javasolt újjáépítési projekt hírét.
A terv magában foglalja a lebombázott egykori jugoszláv hadsereg főhadiszállásának lebontását, amelyet eddig nagyrészt beépítetlenül hagytak, mint a Belgrád 1999-es NATO-bombázása során elszenvedett szerb szenvedések nem hivatalos emlékművét. Helyén egy Trump Tower stílusú, luxuslakásokból és irodákból álló magas komplexum épülne.
A javaslat nem kevés felháborodást váltott ki Szerbiában, amely főként az épület történelmi jelentőségére vonatkozott – különösen arra, hogy egy amerikai vállalat (egy lépésre az amerikai elnöktől) átépítené a Washington által vezetett bombázási hadjárat szimbólumát.
„Felháborító, hogy a helyszínt, ahol embereket öltek meg és bombáztak le, jacuzzikkal és kaszinókkal teli hellyé alakítják át” - mondta Aleksandar Jovanović Ćuta ellenzéki politikus, aki februárban elsőként hozta nyilvánosságra a tervet vázoló szivárgást. A Jovanovićnak kiszivárgott dokumentumok szerint a tárgyalások legalább 2022 óta folynak. A javasolt üzlet feltételei szerint a szerbiai infrastrukturális minisztérium 99 évre szóló engedélyt adna a Kushner Realty és az Atlantic Incubation Partners, egy Delaware államban tavaly bejegyzett korlátolt felelősségű társaságnak két, a székháznak helyet adó telekre.
Az első kiszivárgást követően Kushner megerősítette a hírt azzal, hogy az X-en megosztotta a fejlesztési tervek digitális kivetítését, amelyek között albániai projektek is szerepelnek.
A köznyelvben a jugoszláv hadsereg főhadiszállásaként vagy Generalštab épületeként ismert belgrádi épület egykor a katonai hírszerzés és a katonai műveletek idegközpontjaként szolgált a Jugoszláv Szocialista Köztársaságban. Sok szerb számára a romjai a NATO bombázás emléke, amelynek során az Egyesült Államok és szövetségesei stratégiai fontosságú katonai és politikai helyszíneket vettek célba Szerbiában, Montenegróban és Koszovóban, hogy megpróbálják megfékezni Slobodan Milošević szerb elnök etnikai tisztogatásait.
A többszintes romhalmaz a város központjában egy kulcsfontosságú útkereszteződésen húzódik.
Omladozó beton belseje és kusza fémvasai évtizedek óta nagyrészt érintetlenek maradtak, annak ellenére, hogy közvetlenül a szerb kormány székhelyével és a külügyminisztériummal szemben található. A Trump család érdeklődéséről szóló pletykák 2013-ig nyúlnak vissza, amikor Ivica Dačić akkori miniszterelnök azt mondta, hogy a volt amerikai elnök egy luxusszállodát szeretne építeni a helyszínen.