A Világélelmezési Program ügyvezető igazgatóhelyettese szerint a terület északi részén nagyjából minden hatodik 2 év alatti gyermek szenved akut alultápláltságtól.
Egyre drámaibb a humanitárius helyzet Gázában, erre abból következtethetünk, hogy a Neokhon minapi cikkéből kiderült, hogy az amerikai adminisztráció már azt a lehetőséget is számításba vette, hogy a közeljövőben repülőgépekről dobjanak le segélyszállítmányokat a civil lakosságnak. „A Fehér Ház vizsgálja annak lehetőségét, hogy amerikai katonai repülőgépekről légi úton juttassanak segélyt Gázába, mivel a szárazföldi szállítás egyre nehezebbé válik” – mondta négy amerikai tisztviselő szerdán a portál cikke szerint.
A témában a Politico tartalmas cikket készített, amelyben részletesen bemutatta, hogy jelenleg milyen humanitárius helyzet uralkodik a háborús övezetben. A cikkből kiderült, hogy a lakosok a törmelék- és szeméthalmok alatt is táplálék után kutatnak, de nem is saját maguknak, hanem kisgyermekeiknek. A cikk kiemelte, hogy
hatalmas káoszt okozott az az izraeli támadás, amelybe 115 olyan palesztin halt bele, akik egy segélykonvojból próbáltak volna ellátmányt szerezni.
A humanitárius helyzet súlyosságára többen is próbálták felhívni a figyelmet, a nemzetközi segélyszervezetek tisztviselői azt mondják, hogy katasztrofális éhezéssel szembesültek. A cikkben kiemelték, hogy Észak-Gáza viseli a konfliktus oroszlánrészét, amely akkor kezdődött, amikor a Hamász október 7-én támadást indított Dél-Izrael ellen, megölve 1,200 embert, főleg civileket, és körülbelül 250 túszt ejtve.
A Politico azt is megírta, hogy Izrael légi, tengeri és szárazföldi offenzívája a sűrűn lakott terület nagy részét romhalmazzá tette. Emlékeztetettek, hogy a hadsereg azt mondta a palesztinoknak, hogy költözzenek délre, azonban a jelenlegi információk szerint 300 000 ember valószínűleg ott maradt. Ez pedig azt eredményezte, hogy
a terület északi részén nagyjából minden hatodik 2 év alatti gyermek szenved akut alultápláltságtól
– mondta Carl Skau, a Világélelmezési Program ügyvezető igazgatóhelyettese.
Ez olyan kétségbeesést váltott ki az ott élő emberek körében, hogy túlterhelték a régióba élelmiszersegélyt szállító teherautókat, és megragadták, amit csak tudtak, mondta Skau, arra kényszerítve a Világélelmezési Programot, hogy függessze fel a segélyszállítmányokat északra.
„A polgári keretek közt megszokott rend összeomlása megakadályozza a segélyek biztonságos elosztását” – mondta, hozzátéve, hogy kötelező számukra a munkatársaik megvédése. A csütörtöki erőszakos cselekmények során több száz ember rohant meg egy körülbelül 30 teherautóból álló csoportot, amely hajnal előtt segélyszállítmányt szállított északra.
A palesztinok szerint a közelben lévő izraeli csapatok a tömegbe lőttek. Izrael ezzel szemben azt mondta, hogy figyelmeztető lövéseket adtak le a tömeg felé, és
ragaszkodtak ahhoz, hogy sok halottat eltapostak a lövöldözésben.
A gázai kórházak orvosai és egy ENSZ-csapat, amely meglátogatta az ottani kórházat, azt mondta, hogy sok sebesültet lelőttek. Ahmed Abdel Karim, akit a Kamal Adwan Kórházban kezeltek lőtt sebekkel a lábán, elmondta, hogy két napot töltött a térségben a segélyszállítmányok érkezésére várva, mielőtt a csütörtöki konvoj megérkezett. „Mindenki megtámadta ezeket a teherautókat. Azonban a nagy tömeg miatt nem tudtam lisztet szerezni” – mondta. Hozzátette, hogy ezután az izraeli csapatok lőni kezdték őket.
Joe Biden is megszólalt
Elismerve a segélyek célba juttatásának nehézségét és az élelmiszer rendkívüli szükségességét, Joe Biden amerikai elnök pénteken azt mondta, hogy az
Egyesült Államok hamarosan megkezdi a segélyszállítmányok légi szállítását Gázába,
és más módokat keres a szállítmányok bejuttatására, beleértve esetleg egy tengeri folyosó kialakítását is.
***
Nyitókép: MOHAMMED ABED / AFP