Nyugati katonák Ukrajnában? – Mandiner Harctér
Macron nem zárja ki, hogy szárazföldi csapatokat küldjenek Ukrajnába. A német kancellár ezt nem támogatja, Putyin pedig rakétákkal válaszolna. Itt a Mandiner Harctér.
Donyeck megye több városában egyre hangosabban hallják az orosz hadsereg tüzérségét, amely jelzi: folyamatosan közeledik a front. A lakosok jelentős része nem akar orosz megszállás alá kerülni, hanem inkább az ország nyugati vidékei felé veszik az irányt.
Nyitókép: Kosztyantynivka, Donyeck 2024 februárja/Anatolii STEPANOV / AFP
Februárban Oroszország elfoglalta a stratégiai fontosságú Avdijivka városát, és azóta az oroszok tovább nyomultak nyugat felé, és több falut is elfoglaltak. A BBC ukrajnai tudósítói szerint a helyi lakosok úgy érzik: közeledik az orosz áttörés.
„Tudjuk, mi következik” – mondta Marija kosztyantyinivkai lakos. A nő fiával Kijevbe fog utazni a front elől, de édesanyja nem hajlandó elhagyni a várost. „Egész nap fáradtak vagyunk, hangulatváltozásoktól és pánikrohamoktól szenvedünk. Ez nagyon lehangoló és meg vagyunk ijedve” – mondta az ukrán nő.
Ukrajna szerint tartják a vonalat, de az orosz hadsereg öt helyen is támadásba kezdett a több mint 1000 kilométeres front mentén.
A legnagyobb veszélyben a Donyeck megye van: Pokrovszk, Kosztyantyinivka és Kramatorszk mind olyan városok, amelyek egyre közeledő frontvonallal néznek szembe és potenciális megszállástól tartanak.
Kosztyantyinkivkában egyre több jele van a háborúnak:
szinte nincs olyan utca, ahol ne lenne legalább egy szétlőtt épület.
A helyi vasútállomást kilőtték egy rakétatámadás során. Az oroszok eddig kíméletlenül romboltak minden olyan várost, amit elfoglaltak, és ettől tartanak az itteni lakosok is. A BBC tudósítása szerint Donyeckben valóban érezni lehet a csatatér közelségét: folyamatosan hallani lehet a tüzérséget.
Az oroszok által elfoglalt Avdijivka közelében egy széles völgy húzódik, és az ukránok abban bíznak, hogy ez segíthet az ukrán hadseregnek stabilizálni a frontot.
Nem mindenki menekül azonban az oroszok elől:
a frontvonal mentén sokan vannak, akik kimondottan várják, hogy az oroszok megérkezzenek.
A BBC beszélt egy másik helyi lakossal, aki úgy döntött: 14 éves unokájával együtt távoznak. „Én már leéltem az életemet, de a kicsit meg kell mentenem. Húsz évet dolgoztam egy bányában, szóval nem félek semmitől, de miatta aggódom” – mondta a 67 éves Valerij.
Az ukrán „Fehér Angyalok” evakuáló osztaga szerint az elmúlt hetekben drámaian romlott a helyzet: folyamatosan aknalövések érik a várost.
A közeli Kramatorszk városában még működik a vasútállomás, ide érkeznek a frontra induló ukrán csapatok, és itt szállnak vonatra az ország biztonságosabb részeire tartó helyiek. A BBC egyik tudósítója beszélt egy lakossal, aki Kijev felé veszi az irányt: „Egy éve még azt hittük, hogy segítséget fogunk kapni a Nyugattól, és az ellentámadásunk sikeres lesz, de már nem hiszünk ebben”.
Ezt is ajánljuk a témában
Macron nem zárja ki, hogy szárazföldi csapatokat küldjenek Ukrajnába. A német kancellár ezt nem támogatja, Putyin pedig rakétákkal válaszolna. Itt a Mandiner Harctér.
Kapcsolódó cikkek a Háború Ukrajnában aktában.
Az ukrán elnök nekiment a német kancellárnak, amit Mark Rutte sem hagyott szó nélkül.
Viktor Medvedcsuk szerint az ukrán elnök kompromisszumképtelensége csak súlyosbítja Kijev helyzetét.
Saját honfitársaikat küldik minden eszközzel a halálba az ukrán toborzók. Gyomorforgató jelenetek.