Itt vannak az újabb részletek a nyugati világ budapesti csúcstalálkozóiról (VIDEÓ)
Zsigmond Barna Pál szerint a tanácskozások hangulata megváltozhat Magyarországgal kapcsolatban, ha Donald Trump győz az amerikai elnökválasztáson.
Az élelmiszer-szuverenitás stratégiai fontosságú a franciák szerint. Európa riválisai, főleg az oroszok az agrártermékeket fegyverként használják– jelentette ki a francia agrárminiszter.
Nyitókép: Marc Fesneau francia agrárminiszter a párizsi Nemzetgyűlésben beszél 2024. február 13-án / forrás: Virginie Haffner / Hans Lucas via AFP
Európa naivan áll az élelmiszer-szuverenitás kérdéséhez, pedig az agrártermékeket fegyverként használják más entitások – szögezte le a párizsi parlament védelmi bizottságának ülésén a francia agrárminiszter. Marc Fesneau úgy vélte, Európa „kollektív hibát követ el, amikor lefegyverezte magát” az élelmiszer-szuverenitás frontján – írja az Euractiv.
A miniszter értékelése szerint az amerikaiak és a kínaiak ezen a téren megelőzték Európát, tudatos élelmiszerexport-politikájuk van, míg Európa ezt még nem érti.
Franciaország azonban stratégiájának központi elemévé tette a kérdést, céltudatosan csökkenti a függését a külföldi agráráruktól,
így az állatetetésre használt takarmányok, a gyümölcs, a zöldség vagy a baromfitermékek terén.
Fesneau a meghallgatáson több mezőgazdasági projektet jelentett be, ezek között is kiemelten beszélt a műtrágya-gyártás stratégiai szerepéről. Mivel az európai gazdák az orosz és az ukrán műtrágya-szállításoktól függnek, ezt a függést úgy lehetne oldani, ha az európai vállalkozások a műtrágya előállításában az ásványi nitrogénről a szerves nitrogénre állnának át.
A másik kiemelt projekt a durumbúza-termelés fellendítése.
A francia termelők stabilan exportálnak más EU-tagországok piacára, és az észak-afrikai régió országaiba is, a jó adottságok miatt az éghajlat-változásnak ellenálló fajták jó termésátlagot képesek hozni, így a francia részesedés a világ durum-exportjából jelentősen nőhet.
A francia tárcavezető végül szót ejtett a jelenlegi európai gazdatüntetéseket kiváltó olcsó ukrán gabonáról is. Úgy vélte, az oroszok célja jelenleg az, hogy elfoglalják a korábban ukrán gabonára épülő afrikai piacokat, az „élelmiszer fegyverré vált”.
Marc Fesneau támogatta Ukrajna EU-csatlakozását, de figyelmeztetett: Ukrajna integrációját jól elő kell készíteni, hiszen
az ukrán mezőgazdaság nagyon versenyképes, olcsóbb agráráruk termelésére képes.
Az ukrán gazdaságok jövőbeli uniós agrártámogatását a miniszter nem vitatta, de jelezte: Ukrajnának hozzá kell majd járulnia az „élelmiszerekért folytatott globális harchoz”, míg a szuverenitási stratégia francia értelmezésben azt is jelenti, hogy az EU nem engedi be piacára azokat a termékeket, amelyek nem felelnek meg az uniós élelmiszer-biztonsági szabványoknak.