Ferenc pápa: Ukrajnának össze kell szednie a bátorságát, hogy tárgyalni kezdjen Oroszországgal
„Amikor látod, hogy vereséget szenvedtél, hogy a dolgok nem mennek jól, akkor bátornak kell lenned, hogy tárgyalj”, mondta a Szentatya.
A Szentatya békepárti szavait csak a háború fanatikusai értik félre.
(Nyitókép: Alberto PIZZOLI / AFP)
***
Az ukrán-orosz háború a front mellett régóta a diplomáciai összecsapásokban is eszkalálódik. A nemzetközi és hazai baloldal azonban most váratlan helyről kapott támadást, a napokban ugyanis maga
a korábban haladárnak tartott Szentatya józanította ki a háború vámszedőit.
Ferenc pápa egy interjúban ugyanis Ukrajnát a tárgyalásokra szólította fel, és a fehér zászló erejéről beszélt. A megnyilatkozás erőteljes hullámokat vetett, mire a Vatican News sietett tisztázni az egyházfői álláspontot.
Értelmezésükben egyébként nem volt szükséges meghajlítani Ferenc pápa szavait, sőt, csak megerősítették az eddig is tudott és ismert krédóját. A háborút mielőbb be kell fejezni, a feleknek tárgyalóasztalhoz kell ülniük, és ehhez nagyhatalmi támogatás kell. A pápa most ezt csupán annyiban toldotta meg, hogy közvetítőnek ajánlotta önmagát is.
Ezt is ajánljuk a témában
„Amikor látod, hogy vereséget szenvedtél, hogy a dolgok nem mennek jól, akkor bátornak kell lenned, hogy tárgyalj”, mondta a Szentatya.
A pápa geopolitikai nézőpontja csak azoknak lehet botrányos, akik bármilyen homályos célból érdekeltek az orosz-ukrán konfliktus fenntartásában. És azoknak is, akik eddig a Vatikán haladóbb megnyilatkozásait előszeretettel állították szembe a konzervatív értékrendszerrel. Bárki más, aki kicsit is a realitás talaján áll, kristálytisztán érti a Szentatya gondolatait, hiszen
két gyötrelmes év tanulsága, hogy a béke csak a fehér asztalnál születhet meg.
A béketárgyalások gondolatkörétől természetesen az ukrán diplomácia is ledobta az ékszíjat, Hitlert és a sárkány fejét emlegették, és csak a győzelmet tartották az egyetlen elfogadható kimenetelnek. Túl azon, hogy a kijevi felhorgadás nem éppen a geopolitikai éleslátásról tanúskodik, érdemes azt is látni, hogy az EU is egyre szkeptikusabb az ukrán haderő finanszírozhatóságával kapcsolatban. Magyarország régóta a be nem avatkozás álláspontját képviseli, a pápa pedig saját békepárti álláspontjával csak a józan és felelős külpolitikai gondolkodásra erősített rá.
Ezt is ajánljuk a témában
A vatikáni ukrán nagykövetség visszautasítja a pápa béketárgyalásokra vonatkozó tanácsát.
Pikáns magyar mellékszála az ügynek, hogy a pápai megnyilatkozás az ellenzéki külpolitikai kardoskodással is szembemegy, és alaposan elrontotta az ultraliberális Bartus László amúgy sem fényes kedélyét. A korábban a Hit Gyülekezete ellen kérlelhetetlenül hadat viselő publicista közéleti epeömléseinek szokásos színterén, az Amerikai Népszava hasábjain fakadt ki. Bartus apokalipszist vizionál, a pápa szerinte a sötét oldalra állt, és katolikus világuralmi tervekről delirál.
Nos, ilyen az, amikor a szélsőliberálisok a pápánál is pápábbak akarnak lenni.
Ferenc üzenete addig progresszív, méltányolható és címlaposítható, amíg emberséget tanúsít a menekültek iránt. Amíg ha teológiájában nem, ám retorikájában engedékenyebb a meleg közösségek iránt. Amint a pápai narratíva nem illeszthető a balliberális erők által sugárzott világképbe, akkor a Szentatya a szemükben eretnekké válik, és máris a sötét oldalra áll.
Rögzítsük: a sötétség épp Bartus soraiból árad, aki sajnos nála sokkal fajsúlyosabb szereplőkkel együtt képtelen felfogni, hogy a háború hizlalása nem a békét hozza el, hanem csak milliók értelmetlen szenvedést hosszabbítja meg. Többek között a kárpátaljai magyar közösségét is, így nemzeti érdek a béke békés elősegítése.