Így robbant fel a kilövés után a japánok űrrakétája (VIDEÓ)
„Nem használjuk a kudarc kifejezést” – jelentette ki a Space One cég elnöke.
Már a bolygó mágneses tere is veszélyben lehet.
Nyitókép: Christoph Reichwein/dpa picture alliance via Getty Images
Az izlandi egyetem egyik doktorandusz hallgatója szerint komoly problémát okozhatnak azok a műholdak, amelyek a Föld légkörébe visszatérve elégnek – írta a Daily Mail. Sierra Solter-Hunt elmélete szerint a műholdakból visszamaradó fémpor hosszú távon olyan mértékben feldúsulhat a magaslégkörben, hogy az csökkentheti a bolygónk mágneses mezejének erejét.
A Daily Mail ugyanakkor hozzátette, a doktorandusz elméletét ugyanakkor számos másik kutató kritikával illette. John Tarduno, a Rochesteri Egyetem magnetoszféra-kutató munkatársa szerint a dolgozat alapfeltételezései túlzottan leegyszerűsítik a kérdést, és nem valószínű, hogy helyes következtetéseket vont le a szerző. Tarduno rámutatott, hogy a fémpor még jelents mennyiségben sem képes a magaslégkörben olyan vezető réteggé összeállni, ami hatással lehetne a Föld mágneses terére.
Aaron Boley, a kanadai British Columbia Egyetem adjunktusa, aki korábban vizsgálta már a magaslégkörbe jutó fémpor kockázatait arra következtetésre jutott, hogy a fémpor inkább azért jelenthet veszélyt, mert újból elindíthatja az ózonréteg elvékonyodását. Solter-Hunt elméletét pedig úgy kommentálta, hogy „fontos vitát indít el”.
Ezt is ajánljuk a témában
„Nem használjuk a kudarc kifejezést” – jelentette ki a Space One cég elnöke.
***