Micsoda nap: Macron és Tusk is Magyarország mellé állt
Pedig a konfliktus forrása éppen Ukrajna.
Közölte: Franciaország ellenzi az unió szabadkereskedelmi egyezményeit.
Nyitókép: Andrea Savorani Neri / NurPhoto / NurPhoto via AFP
Marc Fesneau mezőgazdasági miniszter a fő francia mezőgazdasági termelők szakszervezetének éves kongresszusán nagy vonalakban vázolta a készülő mezőgazdasági törvényt, és számba vette a gazdák tiltakozására válaszul hozott jelenlegi és jövőbeli nemzeti és uniós intézkedéseket – számolt be róla az Euractiv.
A lap szerint Fesneau konkrét intézkedésekkel és menetrenddel állt elő a gazdák megnyugtatására.
„Mindössze két hónap alatt példátlan előrelépést értünk el, és (...) felgyorsítottuk a politikák megváltoztatására irányuló erőfeszítéseinket mind nemzeti, mind európai szinten” – mondta a szakszervezeti tagoknak a miniszter.
Ezt is ajánljuk a témában
Pedig a konfliktus forrása éppen Ukrajna.
Fesneau felsorolta a már meghozott intézkedéseket, mint például az adókedvezmény – különösen a gázolajra – és a pénzügyi támogatás – az éghajlati események vagy a járványos vérzéses állatbetegség (EHD) miatt az állattenyésztők számára.
Bemutatta a mezőgazdasági orientációs törvény általános irányvonalait, amelyet április 3-án nyújtanak be a kormánynak, és amelyet május elején tárgyal meg a parlament. A miniszter elmondta, reméli, hogy a törvényt júniusban megszavazzák, és ősztől már az alkalmazása is érezhető lesz a gazdaságokban.
„A vitának lehetővé kell tennie, hogy továbblépjünk, és egyszerűsítsünk mindent, ami egyszerűsíthető” – hangsúlyozta Fesneau.
A törvényszöveg a mezőgazdaságot Franciaország kiemelt általános érdekeként említi,
ami hosszabb távon lehetővé teszi, hogy a mezőgazdaságot az ország politikájának prioritásává tegye. A miniszter továbbá ígéretet tett, hogy a környezetvédelmi bírságok szabályait felülvizsgálják, hogy megszüntessék azok „aránytalanságát”.
Ezt is ajánljuk a témában
Blokkolt autópályák, több tonna trágya a prefektúrák előtt, lángoló gumiabroncsok, néha kisebb erőszakba torkolló megmozdulások. A francia gazdák több napja tüntetnek, hogy nyomást gyakoroljanak a kormányra és az Európai Unióra, mert azok szabályai megfojtják őket. Eközben Macron elnök konkrét megoldások kidolgozására szólította fel a kormányát, amely legalább egyezkedik a mezőgazdasági termelőkkel.
A miniszter hosszasan beszélt az EU közös agrárpolitikájának egyszerűsítésével kapcsolatos brüsszeli munkáról, és üdvözölte a KAP egyes zöld intézkedéseinek a Miniszterek Tanácsa által március 26-án jóváhagyott felülvizsgálatát.
„Erre vártunk, ez egy jelentős egyszerűsítés” – mondta Fesneau, aki megígérte, hogy ezeket az intézkedéseket 2024-ben és a jelenlegi KAP teljes időtartamára alkalmazzák majd. „A politikai prioritás most az, hogy az Európai Parlament április végéig elfogadja ezeket az új intézkedéseket, és én teljes mértékben elkötelezett vagyok amellett, hogy ez megtörténjen” – tette hozzá.
Ezt is ajánljuk a témában
A gazdatüntetések is megmutatták, hogy eresztékeiben recseg-ropog az EU mezőgazdasági támogatási rendszere – véli a Stradamus Zrt. tanácsadó testületének tagja. Boros Gergő agrárszakértő szerint a termőföld ma egyre kevésbé jó befektetés, főként mert Ukrajna EU-hoz történő közeledésével a mai uniós közös agrárpolitika látványosan terhes a gazdáknak, a kisbirtokok csődközeli helyzetbe kerülhetnek.
A miniszter kitartott amellett, hogy meg kell találni a „helyes egyensúlyt” Franciaország és az EU exportorientációja, valamint a termelők tisztességtelen versenytől való védelmének szükségessége között.
„Az élelmiszer-szuverenitás azt jelenti, hogy nemzeti, európai és nemzetközi szinten meg kell teremteni a feltételeket annak biztosítására, hogy mezőgazdaságunk a gazdasági hatalom és általában a hatalom tényezője maradjon” – mondta.
Ezért Franciaország ellenzi az EU Mercosurral és Ausztráliával kötött kereskedelmi megállapodásait,
amelyek olyan termelési gyakorlatokat alkalmaznak, amelyeket a blokk a saját területén tilt. Az ukrán exporttal kapcsolatban megismételte, hogy Franciaország kész támogatni Kijevet, de hangsúlyozta, hogy ennek „a szolidaritásnak vannak határai”.
Annak érdekében, hogy az európai mezőgazdaság visszanyerje erejét, Fesneau az EU-n belüli szabályok nagyobb mértékű harmonizációját is szorgalmazta. Az „Európai Egalim” – amelyet a francia törvények után neveztek el – egyike a Párizs által javasolt eszközöknek, amelyek célja, hogy jövedelmet biztosítson az európai mezőgazdasági termelőknek, és egyensúlyba hozza őket a szupermarketekkel és a gyártókkal folytatott kereskedelmi tárgyalások során.
Kedden a France Internek adott interjújában Fesneau elégedetten nyilatkozott arról, hogy ez a javaslat egyre nagyobb teret nyer Brüsszelben. Bejelentette, hogy tárgyalt német kollégájával, Cem Özdemirrel és Janusz Wojciechowski európai mezőgazdasági biztossal, aki érdeklődést mutatott a kezdeményezés iránt.
Ezt is ajánljuk a témában
Az európai intézményekben folyik a lobbizás.
***