Baloldal a javából: gigabefektetővel „bújik ágyba” a brit Munkáspárt
Az amerikai Blackrock Ukrajnában is éppen nagybevásárlásokat hajt végre, Keir Starmer miniszterelnök szerint jó ötlet ráereszteni őket az Egyesült Királyságra.
A brit Munkáspárt vezetője nagyon vágyik a hatalomba.
2025 januárjáig kell megtartani a következő brit parlamenti választást. Az alkotmány nélküli brit rendszerben a hatalomban lévő miniszterelnök maga dönt a választás napjáról és a parlament ehhez szükséges előzetes feloszlatásáról.
A végső határidő most már közeleg, így a brit pártok és politikusaik is kampányüzemmódba kezdenek váltani. Míg a Konzervatív Pártot Rishi Sunak vezeti miniszterelnökként, addig a fő kihívó Munkáspárt élén Keir Starmer áll.
Az indiai gyökerekkel rendelkező Sunak mérsékelt, technokrata toryként pozicionálja magát, ahogy Starmer is a mérsékeltebb munkáspártiak képviselője a radikális nézeteket képviselő korábbi vezető, Jeremy Corbyn után. A kampányév kezdetén azonban bennük is fokozódik az adrenalin, és egyre keményebben osztják egymást a brit politikai arénában.
Keir Starmer a minap azzal támadta Sunak kormányfőt, hogy „nem érti Britanniát”,
utalva a miniszterelnök hatalmas vagyonára, ami miatt szerinte el van szakadva a hétköznapi britek valóságától. Emellett Sunak politikáit egyszerűen „szarnak” nevezte.
Ugyanakkor Rishi Sunak sem hagyja magát. A brit baloldal radikálisait támadva Sunak „terroristaszimpatizánsnak” nevezte a munkáspárti elnököt, máskor pedig „balos ügyvédnek, aki terroristákat véd”. Sunak ezt is mondta Starmerről: „Ha én látok egy dzsihádot kiabáló csoportot az utcáinkon, betiltom őket. Ő meg számlázik nekik”.
A Politico szerint ugyanakkor a brit politika jelenlegi két vezető személyisége legalábbis beszél egymással a színfalak mögött, és ezzel jobb a viszony közöttük, mint Starmer és Boris Johnson előző tory kormányfő között. A Politicónak nyilatkozó bennfentesek szerint ugyanakkor
Keir Starmer „nyálasnak” tartja Sunakot,
aki szerinte nem veszi eléggé komolyan a politikát.
Márpedig a politikát mindketten komolyan kell, hogy vegyék: a közvélemény-kutatások szerint jelenleg a brit választók mintegy 43-44 százaléka támogatja a 14 éve ellenzékben lévő Munkáspártot, míg az azóta kormányzó Konzervatív Pártra a szavazók mindössze 23-28 százaléka voksolna. Ha ilyen eredmény születne a közelgő választáson is, akkor
a Munkáspárt fényes győzelemmel szerezne nagy többséget a brit parlamentben,
véget vetve a toryk másfél évtizedig tartó kormányzásának.
Nyitóképen: Keir Starmer és Rishi Sunak (fotó: Kin Cheung / POOL / AFP)