Az India által szervezett, hétfőn kezdődött 12. MILAN haditengerészeti gyakorlat nem csupán a haditengerészeti erők rutinszerű találkozója, hanem jelentős diplomáciai esemény, amely India növekvő befolyását hangsúlyozza a globális színtéren – írta a navalrecognition.com nevű haditengerészeti szakportál.
Szokatlan módon az Egyesült Államok, Irán és Oroszország hadihajói is részt vesznek a gyakorlaton,
annak ellenére, hogy rég nem látott feszültség uralkodik a nemzetek között, beleértve a Vörös-tengeren kirobbant konfliktust az Irán által támogatott jemeni lázadók, valamint az Egyesült Államok között.
Úgy tűnik, hogy a szembenálló felek félretették nézeteltéréseiket, hogy részt vegyenek az India által szervezett gyakorlaton; ez is mutatja, hogy az ország súlya folyamatosan növekszik a nemzetközi politikában.
India mint közvetítő ebben az összefüggésben kulcsfontosságú azáltal, hogy
együttműködési platformot biztosít ellenséges viszonyban álló országok haditengerészeti erői között.
A MILAN-gyakorlat tehát túlmutat elsődleges célján, a tengeri biztonság és a tengeri kereskedelem biztonságának fokozásán – fogalmazott a portál.
A hadgyakorlaton összesen 50 ország vesz részt – többek között Japán, Ausztrália, Franciaország, Banglades, Dél-Korea, Vietnam, Indonézia, Malajzia és Dél-Korea is. A MILAN-hadgyakorlatokat kétévente rendezik meg 1995 óta, összhangban India „keletre tekintés” politikájával. Az idei gyakorlat február 19. és 27. között zajlik.