Várható volt: nem tudott kormányt alakítani Orbán Viktor szövetségese
Hiába az elhúzódó tárgyalások, Geert Wilders népszerűsége töretlenül növekszik.
Nem állt össze eddig a holland jobboldali koalíció.
Csaknem három hónap telt el azóta, hogy Geert Wilders, a bevándorláskritikus Szabadságpárt vezetője komoly győzelmet aratott a hollandiai választásokon, mégsem képes kormányt alakítani.
Emlékezetes, Wildersék a voksok 23,7 százalékát kapták, ami 37 képviselői helyet biztosított nekik a parlamentben, míg a három nagyobb versenytárs jócskán gyengébb eredményt ért el. Az itthon is gyakran emlegetett Frans Timmermans új balliberális szövetsége 15,6 százalékot kapott, a VVD 15,2 százaléknyi, az Új Társadalmi Szerződés pedig 12,9-et, emellett még 11 pártocska küldött néhány képviselőt a törvényhozásba.
A november 22-én diadalt arató – egyébként Magyarországon karácsonyozó – pártvezér így koránt sincs egyszerű helyzetben, így nem könnyű kormányt alakítani, mint arra az Euractiv is rámutat.
Potenciális partnerei sorra járják pávatáncukat a koalíciós asztal körül, a legutóbbi forgatókönyv egy négypárti jobbközép kormány lehetett volna, ha múlt héten nem borítja a forgatókönyvet Pieter Omtzigt, az Új Szociális Szerződés (NSC) nevű párt vezetője – ezt egyébként Wilders úgy kommentálta, hogy kiábrándító, hogy „Omtzig bedobta a törölközőt”; ráadásul a pénzügyek miatt.
Ezt is ajánljuk a témában
Hiába az elhúzódó tárgyalások, Geert Wilders népszerűsége töretlenül növekszik.
Így most szerdán Wilders a tárgyalások újrakezdésére tett kísérletet, ami amellett, hogy az Euractiv annyiszor használja a „far-right” (szélsőjobboldali) jelzőt rá és pártjára, amennyiszer lehet, arra késztette a pártelnököt, hogy kijelentse:
„a hollandoknak sürgősen új kormányra van szükségük. A hazánknak nagy gondjai vannak, és kormányzásra szorul”.
A tárgyalásokat vezető utolsó tisztviselő, Ronald Plasterk a múlt héten feladta állásait azzal, hogy túl nagyok a nézeteltérések a felek között, a tárgyalásokat vezető utolsó tisztviselő, Ronald Plasterk a múlt héten feladta a posztot azzal, hogy túl nagyok a nézeteltérések a felek között. Wilders azonban közölte: felkérte Kim Putters volt munkáspárti szenátort, aki jelenleg a kormány egyik legfontosabb tanácsadó testületének vezetője, hogy kezdje meg a tárgyalásokat.
Az NSC-nek egyébként húsz mandátuma van a parlamentben, nélkülük elviekben is elképzelhetetlen egy többségi Wilders-kormány.
Az Omtziggel való ellentétek egyébként nem feltétlenül csak pénzügyi természetűek, benne van az értékellentét is, hiszen míg az NSC jóval mérsékeltebb, a párt szerint a Wilders-féle Szabadságpárt szerinte alkotmányellenesen akarja visszaszorítani az iszlámot, s az Európai Unióból való kilépésről szóló népszavazást is akar.
A Szabadságpárt (PVV) mellett egyébként a liberális Néppárt a Szabadságért és Demokráciáért (VVD) és a gazdálkodóbarát BBB – némi előrelépést ért el a vitákban. A csúf vereséget szenvedett VVD vezetője, Dilan Yesilgoz közölte, hogy pártja hajlandó csatlakozni egy koalícióhoz Wildersszel egy „parlamenten kívüli kabinetben, az ország legjobb érdekéért”. Nesze semmi, fogd meg jól.
***
Nyitóképen: Geert Wilders. Forrás: AFP / Miguel Medina