Szörnyű jövőt jósol a brüsszeli lap: Európa elbúcsúzhat a békétől
Oroszország növeli a katonai kiadásait, ami miatt az európai védelmi vezetők arra figyelmeztetnek: ha békét akar a kontinensünk, jobb, ha felkészül a háborúra.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök pénteken a francia és a német vezetővel is tárgyal, és kétoldalú biztonsági megegyezések fog aláírni.
Tavaly júliusban a G7 csoport vezetői elkötelezték magukat, hogy bilaterális és multilaterális megállapodásokat fognak aláírni Ukrajnával. Hat hónappal később Franciaország és Németország bejelentették: elkészültek a megállapodások. Zelenszkijt pénteken várják mindkét fővárosba, hogy aláírja a megegyezéseket, mielőtt kezdetét venné hétvégén a müncheni biztonsági konferencia – számolt be az Euractiv.
Emmanuel Macron francia elnök januárban a megállapodással kapcsolatos sajtótájékoztatón kijelentette: az oroszok ukrajnai háborúja jelenti a legnagyobb veszélyt a világrendre.
A britek voltak az elsők, akik január közepén nyilvánosságra hozták a tíz évre szóló biztonsági megállapodásukat.
Az ukránok abban bíznak, hogy mire lejár a 10 év, addigra már tagjai lehetnek a NATO szövetségnek.
Az EU jelenleg is azon dolgozik, hogy hosszú távú támogatási csomagot fogadjon el Ukrajna számára, amely magában foglalja a már zöld utat kapott 50 milliárd eurós pénzügyi segélyt is. Mindeközben Kijev és más uniós fővárosok között tárgyalások folynak új katonai támogatásokról.
Ezt is ajánljuk a témában
Oroszország növeli a katonai kiadásait, ami miatt az európai védelmi vezetők arra figyelmeztetnek: ha békét akar a kontinensünk, jobb, ha felkészül a háborúra.
A francia biztonsági megállapodás célja, hogy
„hosszú távon katonai támogatást nyújtson Ukrajnának, segítsen az országnak megvédeni magát, és megakadályozzon minden jövőbeli agressziót”
– áll a francia kormányzat hivatalos közleményben, amely azonban nem tartalmaz konkrétumokat.
A megállapodás konkrét körvonalai egyelőre nem világosak, de elvileg a vilniusi G7-nyilatkozatban foglaltakat fogja tartalmazni. A tavalyi nyilatkozatban kötelezettséget vállaltak az országok arra, hogy megállapodást fognak kötni Ukrajnával a biztonsági segítségnyújtásról, az ország védelmi iparának fellendítéséről, a gazdasági bázis megerősítéséről, valamint technikai és pénzügyi támogatás nyújtásáról.
Németország kormánya szintén tartózkodott attól, hogy megossza a megállapodás részleteit.
Nyitókép: Sergei SUPINSKY / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán elnök pénteken utazik el Párizsba.