Hogyan lehet turistaként bejutni Afganisztánba? Milyen az élet a tálibok uralma alatt? Van-e háborús neurózis Iránban? A két országból nemrég hazatért Irán-szakértőt kérdeztük podcast-műsorunkban.
2024. február 28. 17:14
4 p
4
0
113
Mentés
Tavaly év végén a tálibok földjén, Afganisztánban, 2024 elején pedig kétszer Iránban járt a magyar iranista.
A világ tíz legveszélyesebb országai közé sorolt államok ezek – Afganisztán húsz évig volt terepe az amerikai hadsereg vezette terrorizmus elleni háborúnak, Irán pedig szintén körülbelül ennyi ideje érvényesíti aktívan az érdekeit egy nem nyílt konfrontációban, hanem a közel-keleti régió több államában tevékenykedő proxy szervezetei révén.
Sárközy Miklós
saját tapasztalatait összegezve beszél az adásban arról a tálib rezsimről és arról a teheráni iszlám rendszerről,
amelyeket a Nyugat első számú biztonsági fenyegetései között tart számon.
„Majdnem fél tucat magyarról tudok már, akik egyénileg, autóval vagy csoportosan jutottak be Afganisztánba” – meséli a szakértő, aki szerint a nyugati médiában sötét tónusokkal leírt közép-ázsiai ország korántsem olyan veszélyes.
„Iránnak az a célja, hogy a Földközi-tengertől az Indiai-óceánig legyen egy zóna, ami az övé. Pontosabban, ahol a befolyás az övé” – hangzik el a megállapítás a beszélgetés egy másik pontján, amikor Irán regionális szerepét elemzi az Irán-szakértő.
Az afganisztáni és iráni rezsim belső életéről szóló beszélgetésben a következőkről esett szó:
– Milyenek a tálibok, milyen a hétköznapi élet az iszlamista rendszerben?
– Biztonságos-e turistaként Afganisztán belső területein mozogni?
– Milyen a politikai légkör a közelgő parlamenti választások előtt Iránban?
– Mi Teherán stratégiája a gázai háborúban?
A műsor vendége: Sárközy Miklós iranista, történész, a Károli Gáspár Református Egyetem docense.
Propaganda óvodásoknak, fegyveres gyakorlatok a kicsit nagyobbaknak, büszke pózolás terrorszervezetek jelképeivel – egymillió kis terorristát „gyártanak” Gázában egy újabb támadásra. Mutatjuk, hogyan!
Van olyan, amikor az egyébként repülésre egyáltalán nem javasolt afgán légtér biztonságosabb az iráninál. És ha már így alakult, a tálibok hasznot is húznak belőle.
Sokan már biztosan tudják, hogy melyik mozifilmről van szó, pláne, hogy ezen a klasszikuson az idő vasfoga is csak minimálisan hagyta ott a nyomát, így ma is nyugodt szívvel ajánlható.
p
0
0
0
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 113 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Nagyon jó. Végighallgattam.
Végre valaki olyan beszél ezekről az országokról aki valóban járt ott, a “független objektív” sajtóban terjedő hisztériákat szépen sorra meg is cáfolja. Érdemes végignézni, hallgatni.