„Oroszország az ukrajnai háború harmadik évébe lép, és soha nem látott mennyiségű készpénz van az államkasszában” – mutat rá hétfői cikkében a CNN.
Honnan az óriási készpénztömeg és mi köze hozzá az Egyesült Államoknak?
A lap arról ír, hogy az oroszok óriási készpénzállományát egy új elemzés szerint a tavalyi rekord értékű, 37 milliárd dolláros Indiába irányuló kőolaj-eladás eredményezhette, amellyel kapcsolatban kiderült: az említett kőolaj egy részét Indiában csupán finomították, azt olajtermékként végül az Egyesült Államokba exportálták, több mint 1 milliárd dollár értékben.
Az Energiával és Tiszta Levegővel foglalkozó Kutatóközpont (CREA) elemzése szerint tehát
a végső soron Moszkva javát szolgáló pénzek Indiából származnak, az ország ugyanis a háború előtti mennyiség több mint 13-szorosára növelte orosz nyersolaj-vásárlásait, amelyeket finomítás után tovább értékesít, többek között az Egyesült Államoknak.
Vagyis – mint a CNN az elemzés következtetéseit összegezve fogalmaz – az Egyesült Államok stratégiai partnere, Újdelhi (egyszemélyben – a szerk.) vette át a nyugati vevők nyersolaj-vásárlásait, amelyet a Nyugat Oroszországgal szembeni szankciói csökkentettek.
Ráadásul „míg az Indiába irányuló orosz nyersolaj-eladásokra nem vonatkoznak szankciók, és teljesen jogszerűek, a hajózási útvonalak szakértői vizsgálata azt sugallja, hogy ez a hatalmas mennyiségű szállítmány magában foglalhatja az úgynevezett „árnyékflotta” nyersolaj tankereket is, amelyeket Moszkva azért hozott létre, hogy megpróbálja álcázni, hogy kivel és hogyan kereskedik, ezzel is maximalizálva a Kreml profitját” – teszi hozzá a lap.
A CNN teljes, angol nyelvű cikkét a témában itt olvashatja.
Nyitókép: SERGEY GUNEYEV / POOL / AFP