Nancy Faeser német belügyminiszter február 13-án olyat mondott, ami vihart keltett volna a nyilvánosságban, ha Orbán Viktor mondta volna: „Akik kigúnyolják az államot, azoknak meg kell érezniük az állam hatalmát.” Mellette ült Thomas Haldenwang – aki a Kereszténydemokrata Unióból érkezett a titkosszolgálati feladatokat ellátó Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal élére –, és helyeslően bólogatott. Pedig a kijelentést alkotmányellenesnek lehetne nyilvánítani, a Haldenwang vezette hivatal feladata pedig elméletben éppen az alkotmány védelme lenne. Az állam kigúnyolásának joga a liberális demokrácia esszenciája, amit kőbe véstek a német alaptörvényben. De Haldenwang szerint az államnak fel kell lépnie bizonyos gondolatok és beszédek ellen. Arra figyelmeztet: a szélsőjobboldaliság elleni küzdelmet nem lehet az erőszak megakadályozására korlátozni. „Vigyáznunk kell arra, hogy bizonyos beszéd- és gondolkodásmódok ne terjedjenek el a nyelvünkben” – nyilatkozta egy interjúban. Más szavakkal: valamilyen módon szabályozni akarja, miként beszélhetnek és gondolkodhatnak az emberek, akkor is, ha egyébként azok a nézetek és gondolatok nem ütköznek a jogba.
Egy új, elnyomó Németország ölt formát. Új szabályokat hoznak, amelyek a titkosszolgálatok hatalmát bővítik, hogy azok után is nyomozhassanak, olyan magánemberek bankszámláit is átnézhessék, akiket nem gyanúsítanak bűncselekmény elkövetésével. Büntetést kaphatnak akár jobboldali gondolkodásuk miatt is. Emiatt pedig elveszíthetik munkahelyüket a közszektorban, mondjuk tanárként.
A belügyminiszter tizenhárom intézkedést jelentett be, s ezeket alkalmazva úgy bánnának jobboldali körökkel, mint a szervezett bűnözéssel. Sokan azt gyanítják, hogy a kormány kriminalizálná és betiltaná az ellenzéki Alternatíva Németországért (AfD) pártot, de előtte nehéz helyzetbe hozná a nyilvánosságát és a támogatóit.
A Szövetségi Alkotmányvédelmi Hivatal pillanatnyilag csak azokkal szemben kezdeményezhet pénzügyi vizsgálatot, akik ellen erőszak vagy uszítás a vád.
A jövőben azonban akkor is ránézhetnének az ember bankszámlájára, ha „potenciálisan cselekedne” vagy „befolyásolná a társadalmat”. Más szavakkal: ha van egy nagyobb Twitter- vagy Facebook-oldalad, ha ismert konzervatív újságíró vagy, akkor vizsgálat alá vethetnek. Adományoz valaki az AfD-nek? Az probléma lehet. A bankokat is érzékenyíthetik az ilyen emberekkel való együttműködés ügyében.