Német receptet követve éheztetné Magyarországot Donald Tusk – a célja nem is lehet kérdés
Az Európai Bizottságot természetesen nem zavarják az események.
A német gazdaság 2023-ban egyébként az AfD nélkül is 0,3 százalékot zsugorodott.
„Az AfD helyzeti kockázat” – mondta Christian Lindner német pénzügyminiszter, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) politikusa a Bloomberg rendezvényén Frankfurtban.
Ez egy olyan párt, amely az országunk alapvető konszenzusát, az európai integrációt vonja kétségbe. És ez az országunk számára számos okból nagyon veszélyes” – nyilatkozta Lindner.
A német pénzügyminiszter azután ragadtatta magát ilyen kijelentésekre, miután megtapasztalta, hogy az AfD erősödése akadályt gördíthet a német kormány azon szándéka elé, hogy az Európai Unió új pénzmosásellenes ügynöksége a Majna-parti pénzügyi központban üsse fel székhelyét, illetve a Brexit után Londonból Frankfurtba költözött bankok is aggodalommal érdekődtek.
Lindner határozottan kizárta, hogy valaha koalícióra lépnének az AfD-vel. „Az AfD-vel az együttműködés minden formáját ki kell zárni. Egy olyan párttal, amelyik lazán beszél arról, hogy Németország elhagyj aaz Európai Uniót – ami gazdaságilag tönkretenne minket –, egy olyan párttal, amitől Marine Le Pen óva int, semmiféle együttműködés nem lehet” – mondta a pártelnök-pénzügyminiszter.
Korábban az Infineon Technologies chipcég vezérigazgatója, Jochen Hanebeck nyilatkozott úgy, hogy az AfD politikája „fenyegetés a jólétre nézve”.
Christian Sewing Deutsche Bank-vezér szerint pedig az ilyesfajta populista politika „közvetlenül a gazdasági hanyatlásba vezet”.
Sewing a Reuters tudósítása szerint hozzátette, hogy az idei keletnémet választások döntőek lesznek „demokráciánk és üzleti helyszínünk jövője szempontjából”, mert a nemzetközi befektetők egyre inkább szkeptikusak, „megkérdőjelezik, hogy bízhatnak-e a demokratikus értékekben és struktúrákban, amelyek oly fontos szempontok hosszútávú németországi befektetéseikben”.
Németország gazdasága egyébként – anélkül, hogy az AfD bármikor akár csak kormányközelben lett volna – katasztrofális évet zárt 2023-ban.
Javarészt a német gazdaság 0,3 százalékos zsugorodásának köszönhető az, hogy az Európai Unió a világ nagy gazdasági térségei közül egyedüliként nem növekedett tavaly. Emellett Olaf Scholz szociáldemokrata-liberális-zöld kormánya alkotmánysértően fogadta el tavaly az idei költségvetést, így idén egy történelmi léptékű, 15 milliárd eurós (5 800 milliárd forintos – nagyjából ennyit költ a magyar állam egy évben összesen nyugdíjakra) megszorítócsomagot kellett elfogadniuk.
Ann-Marie Utz / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP