Von der Leyen: „Ma is ugyanaz a meggyőződésem, mint két évvel ezelőtt: Ukrajna győzni fog”
Azt ugyanakkor hozzátette: „itt az idő arra, hogy mélyebben megvizsgáljuk, hogyan jutottunk el idáig, és merre kell mennünk”.
Ukrajnát sem szolgálják az olyan mondatok, hogy „hamarosan Ukrajna is az EU tagja lesz.”
„Este a Hír Tv-n a Putyin beszédet fogom elemezni (19.30) – volt benne amatőr, de egyben eléggé ijesztő történészkedés (ha tényleg ennyire a történelemben él az orosz vezető, az baj) , sorolt fel valós orosz sérelmeket és komoly nyugati hibákat/provokációkat – (a csecsenek támogatása, a 2008-as ukrán/grúz NATO meghívás mellett a már elfeledett rakétavédelmi rendszer telepítés és még más valid pontok), és volt csúsztatás, torzítás, meg nem kevés olyan is, ami nettó nem igaz.
Előtte az M1-en a háború állásáról beszélünk. (17.23). Az ukránok nem állnak jól.
Addig meg egy kis színes, amikor egy európai politikus nem tudja, mint beszél:
»Von der Leyen felhívta a figyelmet arra is, hogy mekkora változás ment egy évtized alatt végbe Ukrajnában: korábban az oroszbarát ukrán rezsim tekintélyelvű törvényeket hozott, és tüntetőket gyilkolt az utcán, ma pedig ez az ország új törvényekben rendeli el a nemzeti kisebbségi jogok kiterjesztését, az igazságszolgáltatási rendszer javítását.«
A nemzetiségi jogokat a 2014 előtti Janukovics rendszer terjesztette ki a 2012-es liberális, előremutató nyelvtörvénnyel, ami az ukrán nacionalisták heves ellenállását váltotta ki – a Majdan egyik fő követelése volt, hogy eltöröljék. El is törölték, és sok más előremutató dolgot is a nemzeti kisebbségek védelme területén.
Ukrajna most valamit visszaad remélhetően abból, amit 2014 után a Nyugat nagy hallgatása közepette elvett. Ja, hogy miért nem szereti a magyar jobboldali közvélemény Ukrajnát és a Nyugatot is, nos azt nem kis részben a nemzeti kisebbségekhez való egészen opresszív hozzáálláshoz (vagy annak ignorálásáshoz) lehet kötni).
Az ilyen beszékeken, amit most von der Leyen összehozott, csak kínosan lehet mosolyogni. És Ukrajnát sem szolgálják az olyan mondatok, hogy »hamarosan Ukrajna is az EU tagja lesz.«
Miért áltatjuk őket?”
***
Ezt is ajánljuk a témában
Azt ugyanakkor hozzátette: „itt az idő arra, hogy mélyebben megvizsgáljuk, hogyan jutottunk el idáig, és merre kell mennünk”.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Peszkov szerint a Kreml minden kérést szem előtt tart.
Nyitókép: UKRAINIAN PRESIDENCY / HANDOUT / ANADOLU / ANADOLU VIA AFP