Egy nép, egy birodalom, egy vezér – ezt olvasták 2024-ben!
Vajon hogy menekült volna meg negyedmillió magyar, „ha az EU hagyja”? Mit üzentek hazánknak Svédországból? S mit kaptunk von der Leyentől?
Milyen döntés várható az „ukrán segély” ügyében az Európai Tanács ülésén? Milyen politikai-jogi konstrukció felé halad az EU a tagállami hatáskörök tervezett újabb és újabb elvételével? EU-szakértőt kérdeztünk podcast-műsorunkban.
„Azért próbálják büntetni Magyarországot, mert él az alapszerződésben lefektetett jogával” – mondja adásunkban az EU-szakértő.
Február elsején az Európai Tanács csúcstalálkozóján dönt a 27 tagállam az Ukrajnának folyósítandó 50 milliárd eurós uniós pénzügyi támogatásról. Magyarország a decemberi csúcson nem szavazta meg, és most is kompromisszumos javaslattal élne, mert nem támogatja, hogy a háború továbbéltetésére az EU újabb hitelt vegyen fel.
Az újabb politikai vita ismét jól szemlélteti az EU belső problémáit: ha egy tagállam nem ért egyet egy brüsszeli projekttel, és ennek szavazatával is hangot ad, az EU pénzügyi eszközökkel, esetleg a 7-es cikkely szerinti szankcióval, vagyis a szavazati jog felfüggesztésével fenyeget.
Az EU konfliktusos belvilágáról szóló beszélgetésben a következőkről esett szó:
– Milyen kompromisszum születhet Ukrajna ügyében az ET-ülésen a magyar „vétó” elhárítására?
– Milyen jelei vannak az EU-szuperhatalom kiépítésének?
– Mi a tétje a közelgő EP-választásnak?
A műsor vendége: Gát Ákos Bence, az MCC brüsszeli irodájának európai uniós ügyekért felelős vezetője, az NKE kutatója.
--
A beszélgetést itt nézheti meg:
--
Az adást az alábbi linken hallgathatja meg:
--