Paravánokkal küzdenek a szelfiző turisták ellen az ausztriai Hallstattban
A múlt héten felállítottak egy magas fakerítést, amely részben elzárja a kilátást az alpesi tájra.
Tilos a szelfi – ilyen és ehhez hasonló feliratokba, táblákba bukkanhat az egyszeri látogató a berlini bárokban, kocsmákban. Utánanéztünk, miért nem szeretik a német fővárosban, ha magunkat fotózzuk.
„Az európai város, ahol kínos a szelfizni” – ezzel a címmel közölt cikket a BBC utazási rovata, amely a német fővárossal foglalkozik. Kate Bettes újságíró egy 2017-es tanulmányra hivatkozva azt írja, a németek meglehetősen ritkán adnak ki személyes adatokat, vagy osztanak meg fényképet magukról a közösségi oldalakon.
Ezt is ajánljuk a témában
A múlt héten felállítottak egy magas fakerítést, amely részben elzárja a kilátást az alpesi tájra.
A cikk rámutat, hogy Németország azon országok közé tartozik, ahol az adatvédelmi aggodalmak észrevehetően hangsúlyosabbak. Ennek egyik lehetséges okaként történelmi hagyományt említ a szerző:
a volt NDK lakosok kiterjedt megfigyelés alatt álltak, így ez az aggodalom beépült a társadalomba.
„Sok berlini lakos úgy véli, hogy a no-selfie kultúra a legendás klubélet révén alakult ki – amelynek szent helyei igyekeznek fenntartani az »online titoktartás« légkörét, valamint arra ösztönzik a résztvevőket, hogy éljék meg a pillanatot és ne a telefonjaikat nyomkodják” – mutat rá a másik lehetséges indokra a BBC újságírója. Megjegyezte, amikor először érkezett Berlinbe, meglepődött, hogy szinte minden klubban kamerán áthúzott ikszet ábrázoló táblákat látott. „De mára már megszoktam, hogy odabent nem fotózhatok, és
vagy el kell tennem az okostelefonomat, vagy matricát kell tennem a lencséje elé”
– írja Bettes.
Ezt is ajánljuk a témában
Pedig kérték tőlük, hogy ne mocorogjanak.
„Londonban határozottan több embert látok, aki a mindennapi élet dolgairól posztol” – mondta Claudia Hampton, egy berlini fotós és dokumentumfilmes, aki az angol fővárosból származik, és úgy véli, hogy Berlinben közel sem értékelik annyira az alkalmi öndokumentációt, mint a brit fővárosban.
Hampton arról is beszélt, hogy amellett, hogy a berlini lakosok nem tartják helyénvalónak, hogy posztoljanak a mindennapi tevékenységeikről, a szelfikészítés itt egyszerűen kínos tud lenni. „Az emberek azt gondolnák, hogy ez béna – de néha azért csinálok párat”. Amelie Stanescu berlini influenszert is megszólaltatta a cikkíró, aki szerint a német főváros még mindig ott tart, hogy a nyilvános szelfizés szokatlannak számít.
A szerző cikke végén hangsúlyozza, megszerette Berlin felszabadító légkörét. Ez arról szól, hogy az ember nem érzi a nyomást, hogy dokumentálnia kelljen a német fővárosban megélt pillanatait, így bizonyítva azt, hogy tényleg jól érzi magát.
Ezt is ajánljuk a témában
A Mindjourney rémálomba illő látomásokat tár elénk az utolsó földi percekről.
Nyitókép: CHRISTOPH SOEDER / DPA / DPA PICTURE-ALLIANCE VIA AFP