Szijjártó Péter az ukrajnai találkozó legelején világossá tette, mit akar Magyarország (VIDEÓ)
„Most olyan kéréseket fogok itt előterjeszteni, amelyek teljesítése esetén visszatérnénk a 2015-ös jogokhoz” – fogalmazott a külügyminiszter.
„Elindultunk azon az úton, amelyen ezek a viták rendezhetők” – közölte az ukrán külügyminiszter.
Hétfőn a Mandiner beszámolt róla, hogy Szijjártó Péter megérkezett Ukrajnába, Kárpátaljára, hogy az ukrán delegációval tárgyaljon.
Dmitro Kuleba ukrán külügyminiszter elárulta, hogy a legtöbbet a nemzeti kisebbségek helyzetéről beszéltek, ezt a vitás kérdést pedig mindkét oldalról szeretnék megfelelően rendezni.
Szijjártó Péter leszögezte, hogy tavaly az ukrán parlament elfogadott egy kisebbségi kerettörvényt amely ezt a negatív spirált megállította. „De nekünk van egy elvárásunk, ez pedig az hogy a magyar kisebbség visszakapja a 2015 előtti jogokat, nem kérünk sokat. Tizenegy pontban foglaltuk ezeket össze.
Köztük az iskolai jogállást, a magyar nyelven tett érettségi lehetőségét, a magyar nyelv használatát a kultúra, a felsőoktatás területén”
– fogalmazta meg az elvárásokat Szijjártó Péter.
A külügyminiszterek tárgyalását követően a Telex interjút készített az ukrán külügyminiszterrel. Szerinte Orbán Viktor és Szijjártó Péter is magyarpártiak.
Én úgy gondolom, hogy ők magyarpártiak.
Ha oroszpártiak lennének, akkor Péter a mostani találkozón nem jelentette volna ki, hogy tiszteletben tartja Ukrajna területi integritását és szuverenitását” – fogalmazott.
„Ne feledkezzünk meg egy dologról: Szijjártó Péter azt mondta, 2015-ben kezdődtek a viták. Csakhogy ez egyenes következménye a 2014-es eseményeknek, amikor Oroszország Ukrajnára támadt azzal az ürüggyel, hogy védelmet kell nyújtania az orosz nyelvű lakosságnak” – fogalmazott Dmitro Kuleba.
Ezután az ukrán társadalom akkor nagyon érzékenyen reagált a nyelvi kérdésre és annak politikai felhasználására.
Tehát tulajdonképpen azok a viták, amelyekkel magyar–ukrán viszonyban küzdünk és azok a problémák, amelyeket meg akarunk oldani, valójában az orosz agresszió következményei.
De elindultunk azon az úton, amelyen ezek a viták rendezhetők”
– foglalta össze a véleményét az ukrán külügyminiszter.
***
Ezt is ajánljuk a témában
„Most olyan kéréseket fogok itt előterjeszteni, amelyek teljesítése esetén visszatérnénk a 2015-ös jogokhoz” – fogalmazott a külügyminiszter.
***
Ezt is ajánljuk a témában
Kuleba elmondta: létrehoznak egy operatív munkacsoportot, amelynek tíz napja lesz arra, hogy megoldásokat találjanak a kisebbségi kérdések végleges lezárása céljából.
Nyitókép: ATTILA KISBENEDEK / AFP