Netanjahu: Nincs igazságosabb Izrael Gázában vívott háborújánál
„Semmilyen Izrael-ellenes döntés nem akadályozza meg Izraelt abban, hogy megvédje állampolgárait” – tette hozzá a kormányfő hivatala.
Folytatódik az Izrael ellen indított eljárás a hágai Nemzetközi Bíróságon.
Dél-Afrika a hágai Nemzetközi Bíróságon támadta meg Izraelt: az afrikai ország szerint a zsidó állam népirtást követ el a palesztinok ellen Gázában, ezért intézkedéseket követelnek a hágai bíróságtól, hogy akadályozzák meg a „mészárlást”.
Izrael tiltakozik a vádak ellen. Hangsúlyozzák: Izrael az egyik első országként ratifikálta a népirtásról szóló egyezményt, és Izrael számára a „soha többé” ígérete „a legmagasabb szintű erkölcsi kötelezettség”. A zsidó állam szerint a Hamász a felelős a gázai helyzetért, és azzal vádolják Dél-Afrikát, hogy „a népirtás kifejezést próbálja fegyverként használni”.
Izrael nevében Malcolm Shaw professzor, brit ügyvéd szólalt fel Hágában: a professzor szerint Izraelé „a legerkölcsösebb hadsereg a világon”,
amely „mindent megtesz azért, hogy ne ártson a kívülállóknak”.
A gázai háború áldozatai kapcsán Izrael azt hangsúlyozza: míg a Hamász stratégiája „maximális kárt okozni a civileknek mind az izraeliek, mind a palesztinok körében”, addig Izrael a civileknek okozott kár „minimalizálására törekszik”.
Tal Becker, az izraeli külügyminisztérium jogi tanácsadója arról beszélt: a Hamásznak „gyakorlata a segélyek ellopása és felhalmozása”. Ugyanakkor Becker szerint „Izrael széles körű erőfeszítéseket tett a civileket érő károk enyhítésére”, és „humanitárius kezdeményezéseket indítottak az ellátmányok forgalmának lehetővé tételére és a sebesültek orvosi ellátásának biztosítására”.
Becker hangsúlyozta: „Izrael védekező háborút folytat a Hamász ellen
– nem pedig a palesztin nép ellen –, hogy biztosítsa, nem jár sikerrel” a Hamász.
Shaw az ENSZ Alapokmányában, valamint a nemzetközi szokásjogban foglalt önvédelmi jogra hivatkozva kijelentette:
„Izraelnek a humanitárius joggal összhangban joga van megvédenie magát”.
Joan Donoghue, a Nemzetközi Bíróság elnöke az eljárás kapcsán azt mondta: a bíróság „a lehető leghamarabb” dönt az Izraellel szembeni ideiglenes intézkedésekre irányuló kérelemről. Ez akár heteken belül megtörténhet – áll a Mérce összefoglalójában.